Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Jako Papağanı Bakımı Nasıl Olmalı?

Abone Ol 
Jako Papağanı Bakımı Nasıl Olmalı?

Jako Papağanı bakımı büyük bir titizlik ve özveri gerektirir. Jako Papağanları, gri tüyleri sebebiyle Gri Afrika Papağanı olarak da adlandırılır. Vahşi doğada bu kuşlar sürü halinde bir yaşam sürdürür. Zekaları ile diğer papağanlar arasında öne çıkarlar. Bu yüksek zekaları ile konuşmayı da çok hızlı öğrendikleri görülür. Taklit yetenekleri oldukça yüksektir. Sahiplerinin ilgileri ve özenleri onları çok mutlu eder. Oldukça sosyal olan Jako Papağanlarının insanlarla arası çok iyidir.

Jako Papağanı Özellikleri

Jako Papağanı Bakımı

Jako Papağanı bakımı öncesinde bu kuşların özelliklerinden bahsedelim. Jako Papağanlarının kökeni Afrika kıtasıdır. Afrika’daki çeşitli ülkelerde Jako Papağanı görmek mümkündür. İri papağan türleri arasında yer alan Jako Papağanları yetişkinlik döneminde yaklaşık 500 gram olurlar. Parlak ve gri tüyleri vardır. Ancak nadir de olsa bazı Jako Papağanlarının kuyruklarında farklı renkler de görülebilir.

Taklit etmede oldukça başarılıdırlar. Papağan ırkları arasında yüksek zekaları ve konuşma kabiliyetleri ile dikkat çekerler. Sahiplerinin ilgisi onlar için önemlidir. İlgisizlik ve yalnızlık duygu durumlarını olumsuz etkiler.

Sahiplerinin yanında güvende ve huzurlu hissederler. Bu şekilde daha aktif ve konuşkan olurlar. Vücutları soğuk havalara karşı hassas tepki verir. Ancak genel olarak güçlü bir vücuda sahip oldukları söylenebilir. 60-70 yıl gibi son derece uzun bir yaşam süreleri vardır.

Jako Papağanı Bakımı

Jako Papağanı bakımı dikkat ve özveri gerektirir. Jako Papağanlarının sağlıklı ve konforlu bir yaşam sürmeleri için bakımları ile ilgili çeşitli detaylara dikkat edilmesi önem arz eder. Beslenmelerinde besin değeri yüksek kaliteli papağan yemleri kullanılmalıdır. Ayrıca doğal ortamlarında tükettikleri taze meyveler, tahıllar ve tohumlar da öğünlerine eklenmelidir. Tüketemeyecekleri gıdalardan ise uzak durulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yavru Kuş Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Su ihtiyaçlarının karşılanması için her gün taze ve temiz suya erişimleri bulunmalıdır. Yem ve suyun konulduğu kapların Jako Papağanlarının gaga yapısına uygun olmasına ve temiz olmasına da dikkat edilmelidir.

Yaşamlarını sürdürmeleri için geniş bir kafes tercih edilmelidir. İri bir vücutları olduğu için dar kafeslerde rahatsız olurlar. Bu kafesin konumu ise ne sıcak ne de soğuk bir nokta olmalıdır. Kafesin hijyeni oldukça önemlidir. Bu nedenle kafesin temizliği düzenli olarak yapılmalıdır. Jako Papağanlarının sosyal ihtiyaçları da mutlaka karşılanmalıdır. Kafes içinde yeterince kuş oyuncağı bulunmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.