Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Kanaryaların Özellikleri Nelerdir?

Abone Ol 
Kanaryaların Özellikleri Nelerdir?

Kanaryaların özellikleri, yeni bir kanarya beslemeyi düşünenler tarafından merak ediliyor. Minik ve sevimli gövdeleri ile evde beslemek için en çok tercih edilen kuş türlerinden biri olan kanaryaların özellikleri pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Kanarya bakımına dair çeşitli detaylar, kanarya sahiplenmeyi düşünen kişiler tarafından merak ediliyor. Bu yazımızda kanaryalarla ilgili bilinmesi gerekenleri ele aldık.

Kanaryaların Özellikleri

Kanarya Ötmeyi Neden Bırakır?

Kanaryaların kökeni Kanarya Adaları’na kadar uzanır. Ufak boyutlu kuş türlerindendir. Minik vücutları genellikle sarı renkli parlak tüyler ile kaplıdır. Bazı kanaryaların tüylerinin farklı renklerde olması da mümkündür. Görünüşleri pek çok kişi tarafından beğenilir. Sesleri de görünüşleri gibi kişileri etkileyecek kadar güzeldir.

Doğal yaşam ortamlarında sürü halinde hayatlarını sürdürürler. Bakım ve beslenme koşullarına göre değişmekle beraber yaklaşık 10 yıl ömürleri vardır. Etrafta olup bitenlere karşı dikkatli ve duyarlı canlılardır.

Hareketli yapıları ve güzel sesleri ile çevrelerinde bulunan kişileri mutlu ederler ve enerji verirler. Bir yıl içerisinde tüy dökme, çiftleşme ve dinlenme gibi farklı dönemlerden geçerler. Kuluçka döneminde yalnızca dişi kanaryalar değil, erkek kanaryalar da kuluçkaya yatar. Erkek kanarya aynı zamanda yuvayı ve ailesini de korur. Ayaklarındaki pulların kalınlığına göre yaşları ile ilgili tahmin yapılabilir. Kanaryalar, zekaları ile eğitilebilen kuşlar arasındadır. Bu da kanaryaların özellikleri arasında dikkat çeker.

Çeşitli durumlarda kanaryaların hastalanması mümkündür. Bu durumlar da fiziksel bazı değişiklikler ile anlaşılabilir. Örneğin; iştah kaybı, hareketsizlik, gözde akıntı ve normale göre daha az ötme bir hastalığa işaret edebilir.

Kanarya Bakımı Nasıl Olmalı?

Kanaryaların özellikleri hakkında bilgi almak isteyenler, bu sevimli kuşların bakım ihtiyacı hakkında da araştırma yaparlar. Kanaryaların daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Muhabbet Kuşu Ömrü Kaç Senedir?

Kanarya bakımında ilk dikkat edilmesi gereken detay kafesin boyutudur. Kanaryaların boyutu yaklaşık 16 cm gibi küçük bir boyut olmasına rağmen uçmayı çok seven canlılar oldukları unutulmamalıdır. Bu nedenle rahatça uçabilecekleri geniş bir kafes tercih edilmesi gerekir. Kafes içerisine kanaryalar için uygun olan tünek, yemlik ve suluk eklenmelidir. Kanaryalar için banyo da oldukça önemlidir. Rahatça banyo yapabilmeleri için kafes içerisinde kuş banyosu da bulunmalıdır.

Kanarya bakımında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise hijyendir. Hijyen eksikliğine bağlı olarak çeşitli hastalıkların görülme riski daha yüksek olacaktır. Bu riski en aza indirmek için kanaryaların kafesi düzenli olarak temizlenmelidir.

Kuş banyosu, yemlik ve suluk gibi kanaryaların sürekli kullandığı eşyaların temizliğine de özen gösterilmelidir. Kuş banyosuna her gün temiz su konulmalıdır. Yemlik ve suluktaki besinlerin ve içeceğin de her gün tazelenmesi ve temiz olduğuna dikkat edilmesi gerekir. Kanarya kafesinin konumu oda sıcaklığında (25 derece) ve ışık alan bir alanda olmalıdır. Ancak doğrudan güneş ışığına maruz kalan bir yer tercih edilmemelidir.

Kanaryanın özellikleri söz konusu olduğunda beslenme de önemli bir detaydır. Kanaryalara kaliteli kuş yemleri sunulmalıdır. Beslenmesinde çeşitlilik yaratmak adına sebze ve meyveler ile kuş krakerleri de ona muhakkak verilmelidir.

Kanarya bakımında dikkat edilmesi gereken son nokta ise kanaryaların bir yıl içerisinde yaşadıkları tüy dökme, dinlenme ve çiftleşme dönemi şeklinde yaşadıkları periyotlardır. Yazın başından sonbahar ortasına kadar devam eden tüy dökme döneminde kanaryaların tüy dökmesinde artış yaşanır. Bu nedenle bu dönemde kanaryaların yaşam ortamının temizliğine ekstra özen gösterilmelidir.

Dinlenme dönemi ise kanaryaların tüylerinin yeniden çıktığı ve neşelendikleri dönemdir. Bu dönem de kışın sonuna kadar devam eder. Kanaryaların çiftleşme dönemi ocak ayından haziran ayına kadar süren uzun bir süreyi kapsar. Bu süreçte kanaryaların yuva yapabilecekleri sakin bir ortama ihtiyacı vardır. Sonrasında 15 günlük bir kuluçka zamanı yaşanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kuşlarda Kusma Problemi

Kanarya bakımında kanaryanın yaşam ortamı, beslenmesi ve yıl içerisinde yaşanan periyotlara dikkat edildiği sürece bu kuşların uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesi oldukça kolaydır. Kanaryaların özellikleri ve bakımı ile ilgili detaylar bu şekilde.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.