Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

10 Maddede Popüler Papağan Irkları

Abone Ol 
10 Maddede Popüler Papağan Irkları

En çok tercih edilen papağan ırkları hangileri? Evde bakabileceğiniz birçok papağan türü vardır. Konuşma yeteneği, büyüklükleri, yaşayacağı ortam ve ömürlerine göre en iyi bakacağınız papağanı tercih edebilirsiniz. Bu yazımızda sizler için en popüler olan papağan türlerini sıraladık. İşte 10 maddede popüler papağan cinsleri…

Popüler Papağan Irkları Hangileri?

Papağanlar renkli tüyleriyle, güzel gagalarıyla ve konuşmalarıyla geçmişten bugüne hepimizin ilgisi çeken kuş türleri olmuştur. Genel olarak evde beslenmeye uygun olan papağan dostlarımızın ömrü türüne göre değişiklik göstermekte olup 5-50 sene arasında değişmektedir.

Tüm hayvanların ilgiye ihtiyacı vardır. Ancak bir kuş sahiplenmek istediyseniz ve bu kuşun türü papağansa ilgi konusunda bir hayli özenli olmalısınız. Çünkü papağanlar, konuşma yeteneği olan hayvanlardır. Bu yetenek de güzel bir eğitim ve tekrar ile ortaya çıkmaktadır. Eğer papağanınıza konuşması için yeterli zamanı ve ilgiyi ayıramayacaksanız başka kuş türlerine bakmanızı tavsiye ederiz.

Bazı insanlar, papağan aldıktan sonra papağanının konuşmamasından şikayet ediyor. Papağanlar doğdukları andan itibaren konuşmaya başlamazlar. Papağanların içindeki bu yeteneği sizin ilginiz ve vereceğiniz eğitim ortaya çıkarır. Bu nedenle papağan sahiplenmeden önce ona ayıracak vaktiniz var mı diye düşünmeniz gerekmektedir. Şimdi, popüler papağan ırkları hangileri açıklayalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Muhabbet Kuşu Rainbow Özellikleri Nelerdir?

Papağan Irkları

1. Muhabbet Kuşu ve Genel Özellikleri

Muhabbet kuşu, hemen hemen herkesin evinde olan oldukça popüler bir papağan türüdür. Çoğu insan muhabbet kuşlarının papağan familyasından olduğunu düşünmez. Çünkü papağanlara göre görünüşü biraz daha farklıdır. Oldukça küçük olan bu kuşların ağırlığı 25-40 gram, boyları ise ortalama 20 santimetredir.

Anavatanı Avustralya olan muhabbet kuşlarının bir diğer adı ise Melopsittacus Undulatus olarak bilinir. İyi bir eğitim verildiğinde güzel sesler çıkarıp, kelimelerinizi tekrar ederek evinizin neşesi olmayı başaracaktır. Sağlıklı kalmaları adına özel muhabbet kuşu yemleri ile beslenmeleri son derece önemlidir. Bununla birlikte, ideal boyutlarda bir muhabbet kuşu kafesi içinde daha rahat bir yaşam sürebilirler.

2. İskender Papağanı ve Genel Özellikleri

Popüler papağan ırkları arasında bir diğeri de İskender papağanı diyebiliriz. İskender papağanları yaklaşık olarak 250 gram ağırlığa sahiptir. Bu tür papağanların küçük ve büyük türleri vardır. En sevdiği yiyecekler, çekirdek, tohumlar ve meyvelerdir. Beyaz, yeşil, mavi ve sarı renkleri bulunan İskender papağanlarının cinsiyetini boyunlarındaki halka desenlerinden anlamanız mümkündür. Eğer İskender papağanınızın daha fazla konuşma yeteneği olmasını istiyorsanız, erkek olanlarından sahiplenmenizi tavsiye ederiz. Çünkü erkek İskender papağanlarının kelime haznesi çok daha geniştir. Bu papağan ırkının sağlığı için özel papağan yemleri ile beslenmeleri şarttır.

3. Mavi Sarı Ara Papağanı ve Genel Özellikleri

Anavatanı Güney Amerika olan Mavi Sarı Ara papağanlarının ağırlığı, 800-1500 gram, boyu ise 70-90 santimetre arasında değişiklik göstermektedir. Oldukça keskin bir gaga yapısına sahip olan bu papağanlar, kabuklu kuruyemişleri bile tek başına ayıklayabilirler. Renkleri ile bizi büyülemeyi başaran Mavi Sarı Ara papağanlarının gövdeleri turuncu, kanatları mavi, yüzleri ise beyazdır. Zekaları ile bilinen Mavi Sarı Ara papağanlarının konuşma yetenekleri de bir hayli güçlüdür. Papağanlar için üretilen yemler ve kuş krakerleri ile beslenmeleri sağlanmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kuşlar İçin Zehirli Olan Bitkiler

4. Kırmızı Ara Papağanı ve Genel Özellikleri

Kırmızı Ara Papağanı da çok sevilen papağan ırkları arasındadır. Anavatanları Güney Amerika olan Kırmızı Ara papağanlarının ağırlıkları yaklaşık 1 kilogram, boyları ise 80-90 santimetre arasında değişiklik göstermektedir. Scarlet Makav olarak da bilinirler. Gövde rengi büyüleyici bir kırmızı olan bu papağanların kanatları ise yeşil ya da mavidir. En sevdiği yiyecekler, meyve, tohum ve çekirdektir. Akıllı ve cana yakın olmalarıyla bilinirler. İdeal büyüklükteki papağan kafesi içinde yaşamaları gerekmektedir.

5. Kakadu Papağanı ve Genel Özellikleri

Anavatanı Güneydoğu Asya olan Kakadu papağanlarının ortalama ömürleri 20-50 sene arasında değişmektedir. Sarı ibikleriyle dikkat çeken bu papağan türü, siyah bir gagaya ve beyaz bir gövdeye sahiptir. Kakadu papağanları konuşmaya pek elverişli kuşlar değildir. Ancak iyi bir eğitim verirseniz, kolay telaffuz edilen 10-15 kelimeyi söyleyebilirler. Kuş oyuncağı ve aksesuarları ile keyifli vakit geçirmelerini sağlayabilirsiniz.

6. Cennet Papağanı ve Genel Özellikleri

İlgi çekici papağan ırkları listesinde Cennet Papağanı da var. Sevda papağanı olarak bilinen Cennet papağanlarının anavatanı Afrika’dır. Diğer papağanlara göre konuşma yeteneği daha zayıf olan bu papağan türü, eğitim ile ancak birkaç kelime konulabilir. Boyu yaklaşık olarak 16 santimetre olan Cennet papağanları, küçük ırk papağan sınıfına girerler. En dikkat çekici özellikleri, renkli gagaları, küt kuyrukları ve tiz sesleridir. Onları tiz seslerinden tanımamanız mümkün değildir. En kötü özelliği ise, kemirme alışkanlığıdır. Bu nedenle kafesinin içine kemireceği oyuncalar koymanız önerilir.

7. Geveze Lori Papağanı ve Genel Özellikleri

Anavatanı Endonezya olan Lori papağanlarının ortalama ömrü 30 sene kadardır. Kırmızı gövdesi, yeşil kanatları ve turuncu gagasıyla görkemli bir görüntüye sahip olan bu papağanların uzunluğu 30 santimetredir. Lori papağanları için orta ırk papağan dememiz mümkündür. Konuşmayı oldukça seven bu papağan türü, sürekli öter ve çığlık atar. Bu nedenle apartman yaşamı için pek uygun olmayabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Evde Kuş Beslemenin Faydaları Nelerdir?

8. Kırmızı Arkalı Papağan ve Genel Özellikleri

Popüler papağan ırkları Kırmızı Arkalı Papağan ile devam ediyor. Kırmızı Arkalı papağanların boyları 25-30 santimetre arasındadır. Anavatanı Avustralya olan bu papağanların gövde renkleri zümrüt yeşilidir. Sırt renklerinin kırmızı olması özelliği sadece erkek olanlarında görülmektedir. Kırmızı Arkalı papağanlar, onlara iyi bir yaşam koşulu sunulursa ortalama olarak 15-23 sene yaşayabilirler.

9. Sultan Papağanı ve Genel Özellikleri

Ortalama ömrü 15-25 sene arasında olan Sultan papağanları, Nymphicus Hollandicus olarak da bilinir. Sarı, beyaz ve gri türleri olan bu papağanlar ıslıkları ile meşhurdur. Genel anlamda çok gürültülü kuşlar olmadıkları için, apartman yaşamında da bakılmaya uygundur.  En sevdiği yiyecekler, armut sapı, darı ve çekirdek olan Sultan papağanlarının yaşayacağı alanın sıcaklığı 15 derecenin altında olmamalıdır. Amerika’da oldukça popüler olan bu papağan türünün anavatanı muhabbet kuşu gibi Avustralya’dır.

10. Jako Papağanı ve Genel Özellikleri

Jako papağan da dikkat çekici papağan ırkları arasında. Muhabbet kuşu ve Sultan papağanına göre orta büyüklükte bir papağan türü olan Jako papağanının bir diğer adı Afrika papağanıdır. Ortalama ömürleri 20-50 sene olan bu papağan türü, diğer papağanlara göre oldukça zeki ve konuşma yeteneği gelişmiştir. En sevdiği yiyecekler, tohumlar ve meyveler olan Jako papağanlarının en bilinen özellikleri kuyruk renkleridir. Büyüleyici bir güzelliğe sahip olan kuyruklarının renkleri, bordo ve kırmızı olabilmektedir. Eğer bu papağanlara güzel bir konuşma eğitimi verilirse, yaklaşık 1000 kelime öğrenebilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.