Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Kedilerde Göz İltihabı Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Abone Ol 
Kedilerde Göz İltihabı Nedir? Nedenleri Nelerdir?
3420.00₺

2155.75₺

Royal Canin Sterilised 37 Kısırlaştırılmış Kedi Maması 10 kg

Ürünü İncele
1753.30₺

1115.55₺

Mystic Somonlu Düşük Tahıllı Kısırlaştırılmış Kedi Maması 15 kg

Ürünü İncele
2090.41₺

1836.50₺

Pro Plan Adult Tavuklu Yetişkin Kedi Maması 10 kg

Ürünü İncele
716.33₺

447.09₺

Pro Plan Delicate Kuzu Etli Yetişkin Seçici Kedi Maması 1,5 kg

Ürünü İncele

Bugünkü yazımızda kedilerin en çok karşılaştığı sorunlardan birine değiniyor olacağız. Kedilerde göz iltihabı hakkında birçok bilgiyi bu yazıdan öğrenebilirsiniz.

Kediler, son derece hareketlidir. Avcı yönleri de çok gelişmiştir. Yaratılışlarından günümüze dek beslenme biçimleri etobur olmuştur. Bu nedenle de evcilleştirilmeleri ile beraber son zamanlarda kuru kedi mamaları ile beslenirler.

Fakat buna rağmen kedilerin büyük bir kısmı, yaşamlarını sokakta sürdürürler. Bu nedenle dilediklerini yiyebilmek bir kenara dursun yaşamlarını kurtarmanın derdine düşerler. Dışarı her zaman tehlikelidir.

Kedilerin Göz Kapakları Nasıldır?

Kedilerin üç tane göz kapağı vardır. Üst, alt ve ince zar görünümlü olmak üzere üç tanedirler. Bu kapaklar, gözün iç kısmından dışarıya doğru bir perde mekanizması şeklinde kapanarak gözü dış etkenlerden koruyan bir bariyerdir.

Yavru kedilerin gözleri doğum esnasına dek kapalı olur. Hemen hemen on ila on beşinci günde göz kapakları açılmaya başlar ve gözle görülecek forma gelmiş olur. Gözlerin korunabilmesi için gözyaşı bezinden gelen sıvı, gözleri nemli tutar.

Şayet gözlerde normalden daha çok nem varsa bu pek de sağlıklı olmayabilir. Bu nedenle hemen bir veteriner hekime gitmekte fayda vardır. Kedilerde göz iltihabı konusuna daha detaylı bir şekilde göz atmaya ne dersiniz?

Kedilerin Göz Kapaklarında Oluşan Akıntı Ne Anlama Gelir?

Bu tür akıntılar, şeffaf olan bir sıvıdan yeşil iltihaplı bir hale dönebildiği gibi kanla karışabilir. Gözlerin her an iltihaplı olması, göz yüzeyinin derinliklerinde çeşitli hasarlar oluşturabilir ve körlüğe dek gidebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Burmese Kedi Irkı Bakımı Nasıl Olmalı?

İltihap bazı zamanlarda göz kapaklarının birbirine yapışmasına da neden olabilmektedir. Yani göz ve kapakların ortasında irin birikmeye başlar diyebiliriz. Bu problem, göz kayıplarının en temel nedeni olma özelliğini taşımaktadır.

Göz içerisinde irinin birikmiş olması daha çok bir ya da iki aylık kedi yavrularında görülmektedir. İltihabın nedenleri viral hastalıklar, göze yabancı cisimlerin girmesi ve göz enfeksiyonları olmaktadır. Kesinlikle tedavi edilmelidir.

İltihaplı göz hastalıklarının büyük bir kısmının tedavi süreci son derece basit gerçekleştirilir. Geç kalınan vakalarda ise kedide göz kaybı meydana gelebilir. Bu yüzden dikkatli olmakta yarar var.

İltihaplı Kedi Gözü Nasıl Tedavi Edilir?

Kedilerde göz iltihabı konusunda sizin de yapabileceğiniz şeyler vardır. Yapmanız gereken ilk ve temel şey, size en yakın konumda yer alan veteriner hekime kedinizi götürmektir.

İltihabın nedeni netleştirildikten sonra veteriner hekimin reçetesine tamamen uyduğunuz zaman kedinizin birkaç gün sonra iyileşmeye başladığını göreceksiniz.

Bazen ise gözde yer alan irin, sistemik ya da viral bir rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bu da son derece üzücü durumlara neden olur. Dikkatli olmanız gerekiyor.

Sokakta Yaşam Süren Kedilerde Oluşan Göz İltihabı ve Sebepleri Neler Olmaktadır?

Bazı zamanlarda yakalayamadığımız sokak kedileri ile karşılaşmamız mümkündür. Bu tarz durumlarda yapmanız gereken ilk şey ise belediyenin veteriner işlerinden yardım istemek olmalıdır.

Eğer ki etrafınızda bir veteriner hekim yer almıyorsa, birkaç basit adım ile kedinin eski haline dönmesini sağlayabilirsiniz. Kedinin göz kapakları tamamen birbirine geçmiş ise göz kapaklarını aralayın. Bırakın irin akmaya devam etsin.

Kedilerin Gözlerini Temizleme İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Kedilerde göz iltihabı her daim ciddiye alınması gereken önemli bir sağlık sorunu olmaktadır. Kedilerin gözleri muhakkak temizlenmelidir. Bu temizlik, kediler için özel olarak üretilen bir göz temizleme losyonuyla beraber yapılmalıdır. Hiç iltihap bırakmayana dek temizlemeniz gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kedi Kulak Uyuzu Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Göz temizleme losyonu temiz bir pamuk üzerine dökülerek gözün iç kısmından dışına doğru hafif bir silme davranışı ile yapılabilir. Mümkünse kedinin gözü içerisine antibiyotik içeren bir göz damlası uygulamalısınız.

Hangi göz damlasını kullanmanız gerektiğini muhakkak bir veteriner hekimden öğrenmeniz gerekmektedir. Aksi halde kedinizin gözüne daha fazla zarar verebilirsiniz. Bu son derece tehlikeli bir hal alır. Çok dikkatli olmanız gerekiyor.

Kedi sağlık ve bakım ürünlerini keşfetmek için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.