Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar?

Abone Ol 
Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar?
999.00₺

777.55₺

Enjoy Tavuklu Yetişkin Kedi Maması 15 kg

Ürünü İncele
1545.00₺

1057.55₺

Mystic Somonlu Düşük Tahıllı Kısırlaştırılmış Kedi Maması 15 kg

Ürünü İncele
4905.00₺

3189.75₺

N&D Tahılsız Tavuklu ve Narlı Kısırlaştırılmış Kedi Maması 10 kg

Ürünü İncele
1050.00₺

747.75₺

Pro Plan Sterilised Somonlu Kısır Kedi Maması 3 kg

Ürünü İncele

Kedilerin bıyıkları ne işe yarar merak ediliyor. Kedilerin bıyıkları, onlar için yüzlerine ve görünümlerine sevimlilik katan kıllardan çok daha fazlasıdır. Bıyıkların, kedilerin birçok duyusu üzerinde önemli işlevleri vardır. Peki kedilerin bıyıkları ne işe yarar? Gelin inceleyelim.

Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar? İşlevi Nedir?

Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar?

Kedilerin bıyıkları ne işe yarar sorusunun yanıtı pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Kedilerin bıyıklarının sert ve uzun bir yapısı vardır. O bölgedeki sinir uçlarına bağlı olan bu kıllara vibrissae denir.

Kedilerin bıyıkları yalnızca dudak üzerinde değildir. Denge, koordinasyon ve yön bulma gibi çeşitli kullanımı olan bıyıklar kedilerin çene, kaş ve ayak bölgelerinde de mevcuttur. Kediler bıyıkları ile çevrelerini algılayabilir. Bulundukları ortamdaki nesneleri de bu şekilde algılayarak yapacakları hareketlere karar verirler. Kedilerin duygu durumlarında değişiklik olduğunda kedilerin bıyıklarının şekli de değişir.

Sensör İşlevi

Kedilerin bıyıkları ne işe yarar açıklayalım. Kedilerin bıyıkları, onların birçok şeyi algılamasını sağlayan sensör görevi görür. Kedilerin bir yerden düştüklerinde dört ayak üstünde kaldıkları herkes tarafından bilinir. Bunu yapabilmelerinin sebebi bıyıklarıdır. Kedilerin bıyıkları bulundukları konuma dair bilgileri beyinlerine iletir. Bu bilgiler beyin tarafından algılanır ve kedilerin buna göre uygun bir tepki vermesi sağlanır.

Kediler dolaşırken çeşitli alanlardan geçip geçemeyeceklerini anlamak için bıyıkları ile ölçüm yapar. Yaptıkları ölçümün sonucuna göre o noktadan geçip geçemeyeceklerini anlarlar. Kedilerin göz çevresindeki bıyıklar ise kedilerin gözlerini çevredeki tehlikeli nesnelerden korumada rol alır.

Yön Bulma ve Hareket Etme

Kedilerin bıyıkları ne işe yarar sorusunun bir diğer cevabı da budur. Kedilerin bıyıklarını beynin duyu reseptörleri ile ilgili kısma bağlayan sinirler vardır. Bu nedenle kediler bıyıkları sayesinde pek çok şeyi kavrayabilir. Kedilerin bıyıkları ile kavrayabildikleri şeylerden biri yöndür. Çevrede algılanan durumlar bıyıklar aracılığı ile beyne iletilir ve buna göre yön tayin edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kedilerde Astım Nedir?

Kedilerin gece avlanabilmesinde de bıyıklarının oldukça önemli bir yeri olduğu söylenebilir. Kediler geceleri iyi bir görüşe sahip olsa da yakını görmekte zorluk çekerler. Bu açık ise kedilerin bıyıkları tarafından kapatılır.

Kedilerin bıyıklarının bu gibi birçok işlevi olduğu için kedilerin bıyıklarına kesinlikle herhangi bir müdahale yapılmamalıdır. Kedilerin bıyıklarına herhangi bir zarar verilmesi durumunda kedilerin psikolojileri bu durumdan olumsuz etkilenir. Kediler yön bulmada, denge sağlamada ve hareket etmede de zorluk yaşar. Kedilerin bıyıkları ne işe yarar sorusu bu şekilde yanıtlanmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.