Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Kış Aylarında Papağan Bakımı Nasıl Olmalı?

Abone Ol 
Kış Aylarında Papağan Bakımı Nasıl Olmalı?

Kış aylarında papağan bakımı büyük bir dikkat gerektirir. Kışın kuşlar özel bir bakıma gereksinim duyarlar. Çünkü düşük hava sıcaklıklarında kendilerini koruyan tüylerine rağmen mevsimsel değişiklikleri hissederler. Papağanınızı soğuk havada nasıl sıcak tutacağınızı ve evcil hayvanınıza nasıl doğru şekilde bakacağınızı açıkladık.

Kış Aylarında Papağan Bakımı

Kış Aylarında Papağan Bakımı

Soğuk havalar çoğu insan için harika bir dönem olsa da evcil papağanlar o kadar şanslı değil. Papağanlar soğuk havalara karşı hassastır. Bundan dolayı kışın onları rahat ve sıcak tutacak uygulamalara ihtiyaçları var. Kış aylarında papağan bakımı konusunda dikkat edilmesi gerekenler:

Papağanı İçeride Tutun

Papağanı kış mevsiminde sıcak ve rahat tutmak, bulunduğu ortamdan başlamaktadır. Onu kapalı mekanda tutmak, soğuktan korumanın en etkili yoludur. Tüy arkadaşınızı mutlu ve sağlıklı tutmak adına ortamın da güvenli ve rahat olmasını sağlamalısınız. Kafesin ya da tüneğin sabit kalması ve devrilme riskini önlemek için papağan kafesini kalabalık alandan uzak tutmalısınız.

Papağan kafesi, güçlü ısıtıcıların yakınında konumlanmamalıdır. Ayrıca çiçek ve bitki gibi kokulu ortamlara yakın olmamalıdır. Çünkü papağanların güçlü aromalar ile baş edemeyen hassas solunum sistemleri vardır. Kafes, pencere ve kapı yakınında da olmamalıdır.

Papağanın Ortamı Nemli Olmalı

Kış aylarında iç mekanda nem oranı düşebilir. Bu da kuşlar için kötü bir durumdur. Papağanın susuz kalma riski vardır. Buhar makinesi gibi bir ekipman kullanarak iç mekanın nem dengesini ayarlamalısınız. Kuş suluğu her daim temiz ve tatlı su barındırmalıdır.

Papağanın Beslenmesine Dikkat Edin

Kış aylarında papağan bakımı konusunda beslenmeye de özel olarak dikkat etmeniz lazımdır. Kışın papağana verdiğiniz suyun aşırı soğuk olmaması gerekir. Papağanın rahat bir şekilde tüketebileceği suyu ona sunmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  5 Maddede Ötücü Kuş Cinsleri

Sıcaklık düştükçe evcil kuşun enerjisi yüksek kalmalıdır. Bunu da vitamin ve mineraller açısından zengin olan bir beslenme düzeni ile elde edebilirsiniz. Kaliteli papağan yemleri, meyve ve sebzeler sunarak, papağanı sağlıklı tutmalısınız. Ayrıca çeşitli kuş krakerleri vererek, papağanın beslenmesini çeşitlendirebilirsiniz.

Kafes Örtüsü Kullanın

Özellikle gece saatlerinde hava sıcaklığı düşeceği için kafesi bir örtü ile korunaklı hale getirmeniz önerilir. Böylece papağanınız gece boyunca üşümeden dinlenebilecektir. Kafesin çevresine siyah bir örtü sarmak, görüşü önler ve ışığın içeri girmesini engeller. Bu durum papağan için güvenlik duygusu yaratır ve iyi uykuyu teşvik eder.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.