Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Köpekler Dondurma Yiyebilir mi?

Abone Ol 
Köpekler Dondurma Yiyebilir mi?

Köpekler dondurma yiyebilir mi merak ediliyor. Özellikle de sıcak yaz günlerinde köpeklere dondurma verilir mi sorusunun yanıtı sıklıkla araştırılıyor. Peki köpek dostlarımızın dondurma yemesi güvenli mi? İşte detaylar!

Köpekler Dondurma Yiyebilir mi? Yiyemez mi?

köpekler Dondurma Yiyebilir mi?

Köpekler dondurma yiyebilir mi açıklayalım. Köpeklerin temel beslenmesi köpek maması olmalıdır. Dondurma, köpek dostlarımız için sağlıklı bir atıştırmalık seçeneği değildir. Ara sıra az miktarda vanilyalı dondurma, köpeğin hastalanmasına yol açmasa da, dondurma köpeğiniz için düzenli bir ikram olmamalıdır. Evcil hayvanınıza atıştırmalık vermek istiyorsanız; köpek ödül maması tercih edebilirsiniz. Bu seçim hem güvenli hem de sağlıklı olacaktır.

Yetişkin köpeklerin mideleri laktozu işleyemez. Yavruluk döneminde köpekler sütü sindirebilseler de, yetişkinlik sürecinde sütü sindiremezler. Süt ürünlerinin tüketilmesi, köpeklerde kusma, ishal, gaz ve şişkinlik sorununa sebebiyet verebilir. Hatta şeker hastalığı ve kilo problemi bulunan köpeklerin dondurmadan uzak durmaları da son derece önemlidir.

Dondurmada yer alan yüksek şeker, köpeğiniz için oldukça zararlıdır. Hatta şekersiz dondurma bile onlar için çok tehlikelidir. Çünkü ksilitol bileşeni köpekler için zehirlidir. Aslında herhangi bir yapay tatlandırıcı barındıran dondurma bütün köpekler için zararlıdır. Dolayısıyla pek çok dondurma çeşidi köpekler için potansiyel tehlikeler yaratır.

Örneğin çikolatalı dondurma tehlikelidir. Çünkü köpekler teobromini sindiremezler. Kahve ve yeşil çay aroması bulunan dondurmalar, kafein seviyesinden dolayı köpeğe verilmemesi gereken gıdalardır. Üzüm ya da kuru üzüm içeren herhangi bir dondurma da aynı şekilde tehlikelidir. Küçük bir miktarı bile köpeklerde akut böbrek yetmezliğine neden olabilir.

Köpeğiniz Dondurma Yerse Ne Yapmalısınız?

Köpekler dondurma yiyebilir mi sorusunun cevabını açıkladık. Peki köpeğiniz sizin haberiniz olmadan dondurma yerse ne yapmanız gerekiyor? Böyle bir durumda öncelikle sakin olmaya çalışın. Dondurmanın içeriğini ve köpeğinizin ne kadar tükettiğini öğrenin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Pug Köpeği Bakımı ve Özellikleri

Köpeğiniz herhangi bir tehlikeli bileşen tüketmediyse büyük ihtimal bir sorun olmaz. Ancak yine de durumu veterinere bildirmelisiniz. Köpeğinizde kusma, ishal, sık sık tuvalete gitme ve gaz sorunu oluştuysa, onu en kısa sürede veterinere götürmeniz önemlidir. Köpeğiniz zehirli olabilecek maddeler yediyse, zaman kaybetmeden veteriner desteği almanız şarttır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.