Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Köpekler Karpuz Yiyebilir mi?

Abone Ol 
Köpekler Karpuz Yiyebilir mi?

Köpekler karpuz yiyebilir mi merak ediliyor. Yaz döneminin popüler meyvelerinden biri olan karpuz, köpeklerin de ilgisini çekiyor. Peki köpeklere karpuz yedirilir mi? İşte detaylar!

Köpekler Karpuz Yiyebilir mi? Yiyemez mi?

Köpekler Karpuz Yiyebilir mi?

Köpekler karpuz yiyebilir mi? Karpuz, köpeklerin ölçülü miktarda tüketebilecekleri birkaç meyveden biridir. Fakat köpeğe karpuz sunarken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Meyvenin kabuklarını ve çekirdeklerini aldıktan sonra köpeğe yedirebilirsiniz. Ayrıca miktarı da abartmamalısınız. Aşırı karpuz tüketimi, köpekler için zararlı olabilir.

Çekirdeksiz ve kabuksuz karpuzu ısırık büyüklüğünde parçalara ayırarak köpeğe verebilirsiniz. Özellikle de küçük ırk köpekler için boğulma riskini meydana getireceği için büyük karpuz parçalarını köpeğe vermekten kaçınmalısınız.

Köpeğe zarar verebileceği için karpuzu baharat, şeker ve tuz gibi bileşenler olmadan sunmalısınız. Köpeğinize ilk defa karpuz yedirecekseniz, öncelikle küçük bir parçayı denemelisiniz. Köpeğiniz karpuzdan dolayı sağlık sorunu yaşarsa, ona bir daha karpuz vermemelisiniz.

Köpekler Ne Kadar Karpuz Yiyebilir?

Köpeklere en fazla günde 2-3 ısırık karpuz yedirmek ideal kabul edilir. Karpuz şekerli bir meyve olduğu için aşırı tüketim, köpek dostlarımızın kilo almasına yol açabilir. Öte yandan meyveler ve sebzeler, köpeklerin temel beslenmesi olmamalıdır. Onların sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmeleri için köpek mamasına gereksinim duyduklarını unutmamalısınız. Köpek mamaları besin bileşenleri açısından zengin olduğu için köpeklerin sağlıklı kalmalarına olanak tanır. Günlük beslenmenin yüzde 10 kadarı meyveler ve sebzeler olabilir. Geri kalanı muhakkak köpek maması olmalıdır.

Karpuzun Köpeklere Faydaları Nelerdir?

Köpekler karpuz yiyebilir mi açıkladık. Peki karpuzun köpeklere faydaları neler? Karpuzun köpek dostlarımıza birçok faydası vardır. Bunlar arasında öne çıkanlar:

  • Hidrasyon: Bilindiği gibi karpuz su açısından son derece yoğundur. %92’si su olan bir meyvedir. Özelikle de sıcak havalarda köpeğin su ihtiyacının karşılanmasını sağlar.
  • Düşük kalorili: Karpuzun kalorisi diğer birçok meyve ve sebzeye oranla düşüktür. Yarım bardak doğranmış karpuz ortalama 23 kaloridir. Bu nedenle de karpuz, köpekler için iyi bir seçim olabilir. Ödül olarak köpeklere verilebilir.
  • Vitamin ve mineral desteği: Karpuzda hem vitaminler hem de mineraller oldukça fazladır. B6 vitamini, beta karoten, C vitamini ve likopen yüklü olan karpuz, köpek dostlarımızın sağlığını teşvik eder.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sosis Köpek (Dachshund) Irkı Hakkında Daha Önce Duymadığınız 30 Önemli Bilgi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.