Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Köpeklerde Egzama Belirtileri, Nedenleri

Abone Ol 
Köpeklerde Egzama Belirtileri, Nedenleri

Köpeklerde egzama sorunu meydana gelebilir. Köpek dostlarımızda en yaygın görülen rahatsızlıklardan biri de cilt hastalıkları olur. Bu tür cilt hastalıkları arasında yer alan egzama, ıslak ve kuru olmak üzere ikiye ayrılır. Egzamanın bu iki çeşidindeki belirtiler birbirinden farklıdır.

Egzama, köpek dostlarımızın vücuduna yayılır ve onları olumsuz anlamda etkiler. Egzama sorunu olan köpeklerde yoğun bir kaşıntı hissi görülür. Bu kaşıntı hissi sebebi ile köpekler sert bir şekilde vücutlarını kaşırlar. Yalama ve ısırma da gözlemlenir. Bundan dolayı egzama sonucunda görülen lezyonlar ve yaralar daha da kötüleşir. Hastalık tedavi edilmezse daha farklı olumsuz gelişmeler ortaya çıkabilir.

Köpeklerde Egzama Belirtileri

Köpeklerde Egzama

Köpeklerde egzama belirtileri birçok farklı şekilde kendisini gösterir. Bunlar arasında kızarıklık, kabuklanma, pullanma, iltihap, döküntü ve yaralar öne çıkar. Semptomlar, hastalığın şiddetine göre değişmekle beraber genelde şunları içerir:

  • Tüy dökülmesi
  • Kokulu, yağlı veya pul pul deri yapısı
  • Patilerin dişlenmesi
  • Tüylerde lekelenme
  • Derinin kalınlaşması
  • Deride kabuklanma
  • Aşırı kaşınma

Köpek Egzama Nedenleri

Köpeklerde egzama neden olur merak ediliyor. İki tür egzama çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar kuru ve ıslak egzama şeklinde bilinir. Kuru egzama halinde cilt üzerinde döküntüler ortaya çıkar. Islak egzamada da kötü koku, kızarık lezyonlar ve kaşınma oluşur. Bunlar dışında yağ bezlerinin sıkça olduğu alanlarda aşırı yağ üretimi nedeniyle görülen atopik egzama, kontakt egzama, bakteriyel egzama ve seboreik egzama da ortaya çıkabilir.

Köpeklerde egzama herhangi bir sebeple görülebilir. Kimi zaman bu sebep beslenmeyle de ilgili olabilir. Çünkü beslenme birçok rahatsızlığın arkasında yatan önemli bir ayrıntıdır. Sağlıklı beslenme ve gereken vitaminlerin alınmasıyla riskler azaltılır. Aşırı sıcak ve soğuk ortamlar, pire ve bit ısırıkları, stres, yeteri kadar banyo yapmamak, enfeksiyonlar ve hormonsal sorunlar da egzamayı tetikler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  6 Maddede Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Köpek Egzama Tedavisi

Köpeklerde egzama tedavisi, köpeğin durumuna göre değişiklik gösterir. Tedavide ilk önce egzamanın kötüleşmesi önlenmeye çalışılır. Kaşıntı ve acının kontrol altına alınması amaçlanır. Çeşitli ilaçlar, kremler ve destekleyici tedaviler ile köpeğin sağlığına kavuşması sağlanır. Köpeklerde egzama tedavisi için özel ilaçlar bulunur. Bu ilaçlar, veteriner onayı ve önerisi ile temin edilmelidir. Köpeğin durumuna uygun olan ilacı veteriner reçete eder.

Köpek Egzama İnsana Bulaşır mı?

Evcil köpek sahipleri köpeklerde egzamanın bulaşıcı olup olmadığını sorgular. Bu durum bulaşıcı değildir. Çünkü zoonoz özellikte olmamaktadır. Başka hayvanlara veya insanlara bulaşmaz.

Köpek Egzama Ölümcül mü?

Köpeklerde egzama öldürür mü sorusunun yanıtı merak edilir. Bu hastalık ölümcül değildir. Uygun ve basit bir tedavi ile çözülebilecek bir cilt hastalığı olarak bilinir. Belirtiler fark edildiği zaman veteriner desteği almak önem arz eder.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.