Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Köpeklerde Mantar Hastalığı Belirtileri, Nedenleri

Abone Ol 
Köpeklerde Mantar Hastalığı Belirtileri, Nedenleri

Köpeklerde mantar hastalığı meydana gelebilir. Köpeklerin bakımına özen gösterilse bile zaman zaman köpeklerin çeşitli hastalıklara yakalanması mümkündür. Köpeklerde en çok görülen hastalıklardan biri cilt rahatsızlıklarıdır. Bu cilt rahatsızlıkları arasında ise mantar hastalıkları öne çıkar.

Köpeklerde görülen mantar hastalığı diğer birçok canlıda da görülebilir ve oldukça bulaşıcı olan bir hastalıktır. Mantar hastalığına sebep olan birçok farklı mantar türü vardır. Mantar hastalığı tedavi edilebilir bir hastalık olmasına rağmen tedavisi biraz zordur. Tedavisinin zor olmasının sebebi bu organizmaların yok edilmesinin zor olmasıdır. Köpeklerde mantar hastalığı genellikle deride kaşıntı, kızarıklık ve döküntü gibi belirtilerle kendini gösterir. Peki köpeklerde mantar hastalığı tam olarak nedir? İşte detaylar!

Köpeklerde Mantar Hastalığı Nedir?

Köpeklerde Mantar Hastalığı

Toprakta ve havada çıplak gözle görülemeyen birçok organizma vardır. Bu organizmalardan biri de deride mantar enfeksiyonuna sebep olan mantarlardır. Mantarlar sebebiyle köpekler dahil birçok canlıda mantar hastalığı meydana gelir. Mantar hastalığının görülme sıklığının nemli havalarda arttığı bilinir.

Mantar hastalığı, genellikle bağışıklık sistemi zayıflayan köpeklerde gözlenir. Mantarlar, hastalıklara karşı direnci düşen köpeklerin vücuduna yerleşir, yayılır ve enfeksiyona sebep olur. Cilt yaralanmaları da mantar enfeksiyonuna sebep olabilen etkenlerden biridir. Köpeklerin cildine yerleşen mantarlar çok hızlı bir şekilde çoğalarak birçok soruna neden olabilir.

Köpeklerde Mantar Hastalığı Türleri

Köpeklerde görülen mantar hastalığının farklı türleri vardır. Bunlar bölgesel ve sistemik mantar hastalıkları olarak ikiye ayrılır. Bölgesel mantar hastalıklarının genellikle köpeklerin tırnak ve derilerinde gözlenir.

Sistemik mantar hastalıkları ise vücut sistemlerini olumsuz etkiler. Köpeklerin mantar hastalığına yakalandığında hemen tedavi edilmesi bu sebeple çok önemlidir. Köpeklerde en çok görülen mantar türleri ise microsporum canis, malassezia pachydermatis, candida albicans ve trichophton mentagrophytes adlı mantar türleridir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Köpek Bağırsak Enfeksiyonu Nedir? Neden Olur?

Köpeklere Mantar Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Köpeklere mantar hastalığın bulaşmasının çeşitli yolları vardır. Mantar hastalığının bulaşmasına sebep olan birinci etken doğrudan temastır. Yani mantar sporları ile doğrudan temas kurulmasıdır. Çevredeki bitkilerden ve topraktan da mantar bulaşması mümkündür.

Köpeklerin enfekte bitkiler ve toprak ile temas etmesi durumunda mantar hastalığı bulaşabilir. Enfekte olan hayvanlarla temas kurulması da mantar hastalığına neden olabilir.

Mantar hastalığı genellikle temas yoluyla bulaşmasına rağmen bazı nadir mantar türleri soluma ve yutma yoluyla da bulaşabilir. Bu mantar türleri sebebiyle solunum sisteminin olumsuz etkilenme riski çok daha yüksektir.

Köpeklerde Mantar Hastalığı Belirtileri

Köpeklerde Mantar Hastalığı

Köpeklerde mantar hastalığına sebep olan birçok mantar türü olduğu için belirtiler değişiklik gösterebilir. Ancak bazı belirtiler yine de oldukça yaygındır. Bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ciltte kabuklanma
  • Tırnakların kırılması ve çatlaması
  • Ciddi tüy dökülmesi
  • Halsizlik
  • Deri enfeksiyonları
  • Burun akıntısı ve burun kanaması
  • Hapşırma
  • Deride yara, kızarıklık ve döküntü
  • Kötü vücut kokusu
  • Sürekli vücudu yalama eğilimi

Bu belirtiler mantar hastalığı sebebiyle köpeklerde yaygın görülen durumlardır. Bu gibi belirtiler fark edildiğinde tedavi için veteriner hekimlerden destek alınması gerekir. Mantar hastalığı tedavi edilmediği durumda çok hızlı bir şekilde yayılım gösterir.

Köpeklerde Mantar Hastalığı Teşhisi Nasıl Yapılır?

Köpeklerde mantar hastalığının teşhisi için kullanılabilecek birçok yöntem vardır. Bu yöntemlerden ilki tüy ve deri muayenesidir. Mantar hastalığının sebep olduğu belirtiler olup olmadığı gözlenir. Mantar hastalığın ve mantar türünün tam tespiti için köpeklerin derisinden mantar kültürü alınabilir. Son olarak kullanılabilecek yöntem ise biyopsidir. Biyopsi ile mantar hastalığı ile ilgili daha çok bilgi elde edilebilir.

Köpeklerde Mantar Hastalığı Tedavisi

Köpeklerde mantar hastalığına sebep olabilecek birçok farklı mantar türü olduğu gibi tedavide de çeşitli farklılıklar vardır. Mantar hastalığı tedavisinde kullanılan birincil yöntem ilaçtır. Bu ilaçlar ile mantar hastalığı tedavi edilebilir ve sonraki süreçte önlenebilir. Mantar hastalığı için üretilmiş özel köpek şampuanları ve losyonları da vardır. Bazı durumlarda köpeklere banyo yaptırmak için bu ürünlerde kullanılabilir. Mantar hastalığında nadiren cerrahi tedavi de uygulanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Köpekler Adet Görür mü? Köpekler Adet Döneminde Acı Çeker mi? Bakımları Nasıl Yapılmalıdır?

Köpeklerde mantar hastalığının tedavisi için yapılması gerekenler yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Mantar hastalığının tekrardan bulaşmasın önlemek için köpeklerin bağışıklık sisteminin daha güçlü olması önemlidir. Bunun için köpeklerin sağlıklı bir şekilde beslenmesi gerekir. Köpeklerin yaşam alanı güzelce temizlenmelidir. Bu sayede mantar hastalığına sebep olan mantarlar da ortadan kaldırılabilir ve tekrar bulaşma riski azaltılabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.