Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Kuş Kumu Ne İşe Yarar?

Abone Ol 
Kuş Kumu Ne İşe Yarar?

Kuş kumu ne işe yarar sorusunun yanıtı, yeni bir kuş sahiplenmek isteyenlerin merak ettiği noktalardan biridir. Kuşların bazı malzemelere ihtiyacı olur. Kuş kumu da sevimli dostlarımızın gereksinim duydukları malzemeler arasındadır. Öyleyse, kuş kumu ne için kullanılır?

Kuş Kumu Ne İşe Yarar? Neden Kullanılır?

Kuş Kumu Ne İşe Yarar?

Kuşların beslenmeleri için en çok kullanılan gıdalar arasında bitki tohumları ve hububatlar yer alır. Kuş kumu bir besin olmamakla beraber, sindirim için yardımcı bir üründür. Kuşlar, aslında besinleri gagaları ile parçalamazlar ve çiğnemezler. Besin bileşenleri sırası ile kursağa, taşlığa ve bağırsaklara iletilir. Böylece sindirim sisteminde ilerleyen gıdalar sindirilir ve kuşunuz için faydalı bileşen haline gelir.

Kuş kumu ne işe yarar diyenler için diğer bilgilerden bahsedelim. Kuş kumu, kuşlar için gerekli olan ürünlerden biridir. Dişleri olmadığı için kuşlar, sindirim işlevine ağızdan başlayamazlar. Kuş kumu, kuşların rahat bir şekilde sindirim yapmalarına olanak tanır. Kuşlar için özel olarak üretilmiştir. Ayrıca bir yiyecek olmadığını da hatırlatırız. Sindirim yardımcısı olarak bilinmektedir.

Kuş Kumu Nedir?

Kuş malzemeleri arasında yer alan kuş kumu, kuşların rahat ve kolay bir biçimde sindirim süreci elde etmeleri için kullanılan bir üründür. Kuşlarda sindirim ağızda başlamamaktadır. Kursakta başlar ve ardından taşlık bölümüne geçer. Buradan da bağırsaklara taşınır. Taşlık, çıkıntılı bir forma sahiptir. Taşlık kısmının iyi bir şekilde çalışması adına içinde minik taşların olması lazımdır. Bunun için genellikle kuş kumu kullanılır.

Kum Kumunun İşlevi Nedir?

Kuş kumu ne işe yarar? Kuş kumu, sindirimin büyük yükünü hafifletir. Kuş dostlarımızın sindirim sorunları yaşamalarını önler. Buna ek olarak kuş yemi olmayan bu kumlar, besleyici bir yapıdadır. Dolayısıyla kuşların vitamin ve mineral almalarına da yardımcı olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Muhabbet Kuşu Çiftleşmesi Nasıl Olur? Muhabbet Kuşları Hakkında Çarpıcı Bilgiler

Kuş kumu hem sindirim sistemini düzenler hem de kuşların gereksinim duyduğu vitamin ve mineral ihtiyacını maksimum oranda karşılar. Böylece kuşunuzun genel sağlığı teşvik edilir. Kuş kumu nedeniyle kuşların tüy ve iskelet yapıları da gelişir. Öte yandan kuş kumu, kuşların bağışıklık sistemini de destekler.

Kuş Kumu Ne Sıklıkla Kullanılmalı?

Kuş kumu, kuş yemliği içine az miktarda ve sık aralıklarla eklenebilir. Kafesin tabanına konulmamalıdır. Çünkü dağılabilir ve kuşun tüketimini zorlaştırabilir. Genel anlamda haftada iki defa kuş kumunu kuş yemliğine eklemeniz önerilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.