Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Kuşların Tüy Dökme Mevsimi Ne Zaman?

Abone Ol 
Kuşların Tüy Dökme Mevsimi Ne Zaman?

Kuşların tüy dökme mevsimi ne zaman merak ediliyor. Özellikle de yeni kuş sahipleri bunu sıklıkla araştırıyor. Dünya üzerinde binlerce farklı kuş türü vardır. Bu kuş türleri çeşitli özellikleri ile birbirinden ayrılır. Kuş türlerinin birbirinden farklı özellikleri olduğu gibi birtakım ortak özellikleri de mevcuttur. Kuşlar için ortak özellik olarak kabul edilebilecek noktalardan biri tüy dökme sorunudur.

Kuşların tüy dökmesi oldukça olağan bir şeydir. Kuşlar yılın belli zamanlarında tüy dökme dönemi yaşar ve bu dönemde belirgin bir tüy dökülmesi olur. Bu dönem farklı kuş türleri arasında değişiklik gösterebilir. Kuşların tüy dökmesi normal şartlarda olağan karşılanmasına rağmen bu duruma bazı hastalıklar da sebep olabilir. Bu sebeple tüy dökülmesinin nasıl gerçekleştiğine dikkat edilmesi önemlidir.

Kuşların Tüy Dökme Mevsimi Ne Zaman? Hangi Dönem?

Kuşların Tüy Dökme Mevsimi Ne Zaman

Kuşların tüy dökme mevsimi ne zaman? Kuşlarda senenin belli zamanlarında tüy değişimi olur. Bu değişim genellikle sıcaklık seviyelerinde değişikliklerin meydana gelmeye başladığı mevsim geçişlerinde yaşanır. Kuş türlerinin bazılarında tüy değişimi bir kere olurken bazı kuş tüylerinde ise iki kere olur. Yazın sıcak günlerine dayanabilmek adına vücutta sıkı bir şekilde bulunan tüylerin dökülmesi tüy değişimlerine örnek olarak verilebilir.

Kuşların tüy dökme mevsimi sırasında çeşitli besinlere olan ihtiyaçları artar. Bunun sebebi tüylerin yenilenmesi sebebiyle birçok bileşene ihtiyaç duyulmasıdır. Bu nedenle tüy dökme mevsimi sırasında kuşların sağlıklı bir şekilde ve yeteri kadar beslendiğinden emin olunmalıdır. Bu sayede tüy dökme sorunu en iyi şekilde atlatılabilir. Kuşların tüy dökme dönemi genellikle 10 ila 15 gün sürer. Kaliteli kuş yemleri ile beslenme sayesinde yeni tüyler daha sağlıklı olacaktır.

Kuşlarda Sağlıksız Tüy Dökme

Kuşların tüy dökme mevsimi ne zaman açıkladık. Şimdi de kuşlarda sağlıksız tüy dökme durumundan söz edelim. Kuşların tüy dökme mevsimi dışında çeşitli sebeplerle tüy dökmesi de mümkündür. Bu durum birçok sebep ile gerçekleşebilir. Çeşitli hastalıkların yan etkisi olarak tüy dökülmesi meydana gelebilir. Psikolojik durumlar da tüy dökülmesine sebep olan etkenlerdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kuşlarda Tırnak Kesimi Ne Zaman Olmalı?

Bunun dışında kuşların alışık oldukları yaşam ortamının değiştirilmesi, kuş kafesi içine yeni bir kuş eklenmesi, kafesin gürültülü bir konumda bulunması, kuş kafesinden kuşun alışık olduğu diğer bir kuşun ayrılması, aşırı ışık ve kuşun bağ kurduğu sahibinin değişmesi gibi durumlar da kuşların duygu durumunu olumsuz etkileyerek sağlıksız tüy dökülmesine sebep olabilir. Kuşların tüy dökme mevsimi ne zaman sorusunun yanıtı ve diğer önemli detaylar bu şekilde.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.