Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Muhabbet Kuşu Nasıl Bakılır?

Abone Ol 
Muhabbet Kuşu Nasıl Bakılır?

Muhabbet kuşu nasıl bakılır merak ediliyor. Rengarenk tüyleri, güzel sesleri ve sevimli davranışları ile dünya genelinde yaygın olarak beslenen muhabbet kuşlarının bakımına dair birçok detay araştırılır. Özellikle bu sevimli canlıları hayatlarına yeni dahil eden veya etmek üzere olan kişiler tarafından bu soruya yanıt aranır. Bu sebeple bu yazımızda muhabbet kuşu bakımı ile ilgili ayrıntıları derliyoruz. Hadi inceleyelim.

Muhabbet Kuşu Nasıl Bakılır? Nelere Dikkat Edilmeli?

Muhabbet Kuşu Nasıl Bakılır?

Muhabbet kuşu nasıl bakılır? Muhabbet kuşları, küçük bir vücuda sahip olan ve yaklaşık 10 yıl kadar ömürleri olan canlılardır. Tabii ki yaşam süresinde bakım koşulları oldukça etkilidir. Muhabbet kuşlarının daha sağlıklı ve uzun bir ömür yaşamaları için beslenme ve bakım ihtiyaçları gerektiği gibi karşılanmalıdır. Muhabbet kuşu bakımında dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

  • Muhabbet kuşu beslemek isteyenlerin ilk dikkat etmesi gereken onlar için bir yuva yani uygun bir kafes seçmesidir. Bu kafes muhabbet kuşlarının rahatlıkla kanatlarını açabileceği ve hareket edebileceği bir boyutta olmalıdır. Kafesin parmaklıkları arasındaki mesafeye de dikkat edilmelidir.
  • Beslenme her canlı gibi muhabbet kuşları için de önemlidir. Muhabbet kuşlarının beslenmesinde onlara özel üretilen zengin besin içeriğine sahip kaliteli yemler tercih edilmelidir. Mamanın yanı sıra tüketmelerinin uygun olduğu diğer gıdalar da aşırıya kaçılmadan verilebilir.
  • Muhabbet kuşu nasıl bakılır diyenler için şu bilgi de önemli: Muhabbet kuşları genellikle tükettikleri sebzelerden ve meyvelerden sıvı ihtiyacını karşılayabilir. Ancak çoğunlukla katı gıdalar tüketen muhabbet kuşları için bu mümkün değildir. Bu nedenle her daim kafes içerisinde taze ve temiz su bulunmalıdır.
  • Oldukça hareketli canlılar olan muhabbet kuşları oyun oynamayı çok sever. Buna özel üretilen oyuncaklar ile muhabbet kuşlarının hem eğlenmeleri hem de egzersiz yapmaları sağlanabilir.
  • Muhabbet kuşlarının zaman zaman kafesten çıkarılmaları gerekir. Bu şekilde ev içerisinde özgürce hareket ederek enerjilerinin bir kısmını atabilirler. Ancak muhabbet kuşlarını serbest bırakmadan önce mutlaka ortamda tehlikeli bir nesne olup olmadığına dikkat edilmelidir. Kaçmamaları için pencereler ve kapılar da kapatılmalıdır.
  • Kafes içerisine gagalarını törpülemeleri için buna özel üretilen taşlar yerleştirilmelidir. Kafes içerisinde temiz bir banyo da olmalıdır. Tırnakları da muhabbet kuşlarına özel üretilen makaslarla belli aralıklarla kısaltılmalıdır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Muhabbet Kuşu Tüy Dökümü Neden Olur?

Muhabbet kuşu nasıl bakılır sorusunun yanıtı bu şekilde.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.