Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Labrador Köpek Cinsi Özellikleri, Bakımı ve Sağlık Durumu Hakkında Bilgiler

Abone Ol 
Labrador Köpek Cinsi Özellikleri, Bakımı ve Sağlık Durumu Hakkında Bilgiler
290.00₺

187.50₺

Royal Canin Yorkshire Terrier Adult Yetişkin Köpek Maması 1,5 kg

Ürünü İncele
395.14₺

252.90₺

Brit Care Puppy Tahılsız Kuzu Etli Yavru Köpek 3 kg

Ürünü İncele
1100.00₺

887.90₺

Royal Canin Maxi Puppy Yavru Büyük Irk Köpek Maması 15 kg

Ürünü İncele
590.00₺

439.99₺

Mystic Puppy Az Tahılı Kuzu Etli Yavru Köpek Maması 15 kg

Ürünü İncele

Bugünkü yazımızın konusunu labrador köpek cinsi oluşturuyor. Labrador Retriever cinsi köpekler, Amerika Birleşik Devletleri’nin en bilinen köpeklerinden biri olmayı başarıyor. Ülkemizde de birçok kişi bu köpeklerden sahipleniyor. Bu köpekler son derece sevimli bir görünümle kendini belli ediyor.

Karakteri de öyle kusursuz ki, tam bir ev köpeği olduğunu söyleyebiliriz. Bu köpekler size birçok işinizde yardımcı olmaktan da geri durmuyor. Terapi köpeği, engelli köpeği, arama ve kurtarma köpeği denildiği an akla ilk olarak Labrador dostlarımız geliyor diyebiliriz.

Labrador Köpek Cinsi Önceden St. John’un Köpeği Olarak Anılıyordu

Labrador köpek cinsi

Siyah Yavru Labrador Irkı Köpek

Bu köpekler, Kanada ülkesinin Newfoundland adlı adasında ortaya çıkmıştır. İlk olarak da St. John’un köpeği adıyla anılmaktaydılar. 1700’lü senelerde ortaya çıkan bu köpek cinsi, yerel balıkçılara balık ağlarını çekebilmeleri için yardımcı oluyorlardı. Ardından adaya gelen yabancı kişiler bu köpekleri fark ettiler. Bu köpeğin fark edilmesi gereken bir sürü özelliği vardı ve oldukça dikkat çekiciydi.

Böylece İngiliz avcı kişiler bu köpeği av köpeği olarak görevlendirmek için birkaç Labrador köpek cinsi dostlarımızı İngiltere dolaylarına götürme kararı aldılar. İyi ki de bunu yaptılar çünkü Newfoundland Adası’na hükümetin tek bir köpek beslemeye müsaade etmesi ve dişi olanlardan çok vergi alması gibi nedenlerle bu köpek ırkı yok olmuştur.

Bu güzelim köpekler Newfoundland Adası dolaylarında yok olsa bile İngiltere taraflarında varlığını sürdürmeye devam etti. Bunun sonucunda da 1903 senesinde ayrı bir ırk olarak kendini en iyi şekilde tanıttı. Bu köpekler, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki zamanlarda Amerika’da tanınmaya başlandı. Popüler hale geldi. Labrador Retriever olarak bilinen bu sevimli arkadaşlarımız çok popüler!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Alman Çoban Kurdu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Labrador Köpek Cinsi Son Derece Büyük Bir Vücuda Sahip Olmasıyla Dikkat Çekiyor

Bu köpekler gerçekten de fazla heybetli görünüyor. Erkek olan türünde 56 ila 61 santimetrelik bir boya sahip olduğunu görüyoruz. Dişi olanları ise 53 ila 58 santimetrelik bir boya sahip olmasıyla her daim dikkat çekmeyi başarıyor. Erkek olanın ağırlığı genel olarak 27 ila 34, dişiler ise 25 ila 32 kg olabiliyor. Tabii istisnai durumlar da olabilir. Bu gibi durumlar veteriner kontrolüne bırakılmalıdır.

Su köpeği olduğunu da hemen eklemeliyiz. Patilerinde bu nedenle perde olur. Kulakları ise her daim düşük bir yapıda seyreder. Zekasıyla da her zaman ilgi çekmeyi başarır. Tüyleri son derece kısadır. Su geçirmez. Sarı, çikolata ya da siyah renklerinde olur. Labrador köpek cinsi olan köpeklerin tüy dökme durumları yoktur.

Birçok Labrador Köpek Yüzmeyi Sever

Bütün su köpeklerinde olduğu gibi bu köpekler de yüzmeyi çok sever. Onunla beraber denize gidebilirsiniz. Sizinle beraber sevine sevine yüzecektir. Bu köpeklerin karakteri için ise neşeli diyebiliriz. İridirler ama korkutucu olmazlar. Son derece sevecen, enerjik ve uyumludurlar. Oyuncu olmayı da bilirler.

Büyük olmalarına rağmen apartman yaşamına kolay şekilde uyum sağlayabilirler. Köpeklerle, kedilerle ve çocuklarla mükemmel anlaşırlar. Bu köpeklerin çocuklarla kurduğu kusursuz iletişim nedeniyle en iyi aile köpeklerinden biri olduğunu belirtmemizde yarar var.

Bu köpekler yabancı kişilere karşı bile sevecen davranmasını bilen dostlarımızdandır. Tüm bu kişilik özellikleri bu köpeklerin beraber yaşaması en kolay ve huzurlu köpeklerden biri olmasına olanak tanır. Tabii bu kısımda bahsettiğimiz her şey Labrador köpek cinsi özellikleri arasında yer almaktadır.

Labrador Köpek Cinsi Bakımı Kolay Olan Bir Köpektir

Bu köpeklerin bakımını yapmak sahiden de kolaydır. Kısa olan tüyleri haftada birkaç kez taramanız bu bakımı layığıyla yerine getirebilmeniz açısından son derece önemlidir. Aşırı derecede enerjik olan Labrador Retriever köpek cinsi, bunun sonucunda her daim düzenli bir egzersiz programına gereksinim duyar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Border Collie Köpek Irkı Özellikleri, Bakımı ve Sağlık

Bu sevimli dostlarımızın tam bir su köpeği olduklarından söz etmiştik. Bir Labrador köpeği denize girince muhakkak durulanmalıdır. Kulaklarının içini de kurulamayı unutmayın. Bunu onun canını yakmamak için dikkatli bir biçimde yapmaya özen gösterin. Böylece kulaklarıyla alakalı olan hastalıklardan korunur.

Labrador Köpek Cinsi Dayanıklı Bir Köpek Irkıdır

Labrador köpek cinsi genel manada dayanıklı olan sağlıklı bir köpek olarak dikkat çekmesiyle bilinir. Ortalama olarak on ila on iki senelik bir yaşam sürer. Bu köpekler, diğer köpekler gibi birden fazla sağlık sorununa yatkın bir yapıya sahip olmaktadır.

Dirsek ve kalça displazisi, epilepsi, katarakt, dermatit, kulak enfeksiyonu ve progresif retina atrofisi bu köpeklerin en çok yatkın olduğu rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Kulakları düşük yapıda olan bütün köpek ırklarının kulak enfeksiyonlarına karşı yatkınlığı olur. Bu nedenle kulakları her daim temizlensin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© zoo.com.tr - 2022