Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Muhabbet Kuşları Kaç Günde Yumurtadan Çıkar?

Abone Ol 
Muhabbet Kuşları Kaç Günde Yumurtadan Çıkar?

Muhabbet kuşları kaç günde yumurtadan çıkar sorusu, kuş besleyen ve kuşlarının çoğalmasını isteyen kişiler tarafından merak edilmektedir. Muhabbet kuşlarında yumurtlama hakkında bilinmesi gerekenleri ele aldık.

Muhabbet Kuşları Kaç Günde Yumurtadan Çıkar? Yumurtalama Dönemi Ne Kadar Sürer?

Muhabbet Kuşları Kaç Günde Yumurtadan Çıkar?

Muhabbet kuşları güzel renkleri, neşeli ve canlı karakteri ve zekasıyla karakterize bir canlıdır. Bu sebeple evcil hayvan olarak da en yaygın kuşlardan biridir. Diğer kuşlar gibi muhabbet kuşlarının da iyi beslenmeye, kafes dışı zamana ve stresten uzak kalmaya gereksinimi vardır. Bundan dolayı, kaliteli muhabbet kuşu yemleri ile beslenmeli, kafesin dışında zaman geçirmesi sağlanmalı ve kuş oyuncakları ile oynaması teşvik edilmelidir. İyi koşullarda bakılan ve stres faktörlerinden uzak tutulan muhabbet kuşunun ömrü uzun olacak, sağlığı korunacaktır.

Peki, muhabbet kuşları kaç günde yumurtadan çıkar? Muhabbet kuşunun üremesi, bu canlıların üremek için özellikle tercih ettikleri bir mevsim olmadığından herhangi bir zamanda gerçekleşebilir. Muhabbet kuşları yuva yapmak için bir malzeme istemezler. Sadece muhabbet kuşu yuvası temin edilmelidir. Bu süreçte vitaminler ve su bakımından zengin bir beslenme önemlidir.

Muhabbet kuşlarının senede bir ya da iki defadan fazla üremelerine izin verilmemelidir. Aksi durumda çok sayıda yavru kuşunuz olabilir. Üreme süreci diğer kuşlarınkine benzer. Muhabbet kuşları kaç günde yumurtadan çıkar sorusunun cevabını da açıklayalım: Kuluçkadan yaklaşık 18 gün sonra ilk yumurtanın çatlama zamanı gelir. Yeni yavru kuşlar tüysüz ve gözleri açılmamış bir şekilde doğar.

Bir Muhabbet Kuşunun Yumurtlayacağı Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşları kaç günde yumurtadan çıkar açıkladık. Şimdi de muhabbet kuşunun yumurtlama belirtileri nelerdir söz edelim. Bu süreçte dişi muhabbet kuşunuz yuva yapmak için hazırlıklara koyulur. Yuvasını sürekli temizler ve didikler. Burada zaman geçirir ve uyur. Eskisine göre çok daha agresif bir tavır takınabilir. Kanatlarının ve kuyruğunun aşağı doğru sarktığını gözlemleyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gökkuşağı Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı

Bunlara ek olarak; muhabbet kuşunuzun hızlı nefes aldığını görebilirsiniz. Ayrıca kuşunuz kilo alabilir. Yumurtalama dönemine yakın bir zamanda kuşun kuyruğu nefes alıp vermeyle beraber yukarı aşağı sallanır. Normal dönemlerden farklı olarak kuşunuzun daha büyük boyutlarda dışkı yaptığını da fark edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.