Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Muhabbet Kuşlarının Sevdiği Yiyecekler Nelerdir?

Abone Ol 
Muhabbet Kuşlarının Sevdiği Yiyecekler Nelerdir?

Muhabbet kuşları, pek çok insanın evcil hayvan olarak ilk tercihi olur. Muhabbet kuşlarının sevdiği yiyecekler öğrenilerek, onlara daha iyi koşullarda bakım sunulabilir. Aynı zamanda kuşun sağlıklı ve mutlu olması da bu sayede sağlanabilir.

Muhabbet kuşları iyi bakıldığı taktirde 15 seneye kadar yaşayabilen canlılardır. Tüylü arkadaşınızın çok uzun yıllar sizle beraber olmasını istiyorsanız; onun bakım gereksinimlerini yerine getirmeli ve kuşunuza besleyici kuş yemleri sunmalısınız. Peki, muhabbet kuşlarının sevdiği yiyecekler neler?

Muhabbet Kuşlarının Sevdiği Yiyecekler

Muhabbet Kuşlarının Sevdiği Yiyecekler

Muhabbet kuşu beslemeyi planlıyorsanız; öncelikle bilmelisiniz ki bu kuşların temel beslenmesi muhabbet kuşu yemleri ile olmalıdır. Ancak beslenmenin çeşitlendirilmesi de son derece önemlidir. Bundan dolayı muhabbet kuşlarının sevdiği yiyecekler arasından seçim yaparak kuşunuzun sağlıklı, tam ve dengeli beslenmesini mümkün kılabilirsiniz. Kuşunuza sunabileceğiniz yiyecekler:

1. Muhabbet Kuşu Yemleri

Papağanlar, kanaryalar ve muhabbet kuşları için özel yemler geliştirilir. Bunları kuşunuzun beslenmesine dahil etmek, onun sağlıklı kalmasına yardımcıdır. Ayrıca muhabbet kuşu yemleri, vitamin ve mineraller yönünden yoğun olmasından dolayı kuşları genel sağlığını optimal düzeyde teşvik edecektir.

2. Kuş Krakerleri

Muhabbet kuşlarının sevdiği yiyecekler söz konusu olduğunda bir başka seçenek de kuş krakerleri oluyor. Vitaminler ve mineraller bakımından zengin olan bu kuş ödülleri, hem kuşların sağlığını destekliyor hem de onların mutlu olmasına yardım ediyor. Kuş krakerlerini kuşunuza ödül niyetine de sunabilirsiniz.

3. Meyveler

Muhabbet kuşları meyveleri de sever. Örneğin, çekirdeğini çıkardığınız sürece kuşunuza elma sunabilirsiniz. Muhabbet kuşları için uygun olan meyveler arasında armut, erik, şeftali, papaya, kivi, üzüm, kavun, mango, çilek ve narenciye sayılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hint Bülbülü Özellikleri, Bakımı ve Üreme (Zebra İspinozu)

4. Tam Tahıllar

Muhabbet kuşlarının sevdiği yiyecekler listesinde tam tahıllar da var. Kuşunuza tam tahıl ürünlerden vermek istiyorsanız pek çok farklı seçeneğiniz bulunuyor. Bunlar arasında arpa, keten tohumu, yulaf, kinoa, yabani pirinç, kepekli buğday ve pirinç yer almaktadır.

5. Yeşillikler ve Otlar

Muhabbet kuşlarının sevdiği yiyecekler yeşillikler ve otları da kapsıyor. Örneğin lahana yaprağı ve karnabahar yaprağı gibi yiyecekler kuşları mutlu eder. Buna ek olarak karahindiba yaprağı, spirulina ve deniz yosunu da muhabbet kuşlarına verilebilir.

6. Yenilebilir Çiçekler

Muhabbet kuşlarını beslemek için birçok farklı yenilebilir çiçek var. Hanımeli, karahindiba, karanfil ve papatya kuşlara sunulabilir. Bazı çiçeklerin yaprakları muhabbet kuşunuz için zehirli olabilir. Bundan ötürü araştırma yapmadan önce herhangi bir bitkiyi kuşunuza vermemelisiniz.

7. Baklagiller

Baklagiller de muhabbet kuşlarının sevdiği yiyecekler arasında bulunuyor. Örneğin bezelye, soya fasulyesi, fındık, fasulye ve mercimek gibi besinler, kuşunuzun gereksinim duyduğu protein bileşeni açısından zengin olan gıdalardır.

8. Sebzeler

Muhabbet kuşları sebze yemekten de hoşlanırlar. Tatlı patates, domates, havuç ve kabak gibi sebzeleri kuşunuza gönül rahatlığı ile sunabilirsiniz.

9. Tohumlar

Muhabbet kuşunuza bazı tohumları verebilir ve onun sağlıklı beslenmesini teşvik edebilirsiniz. Bu tohumlar arasında susam, ayçekirdeği, karabuğday ve yonca fasulyesi yer almaktadır.

Muhabbet Kuşlarını Beslerken Bunları Unutmayın

Muhabbet Kuşlarının Sevdiği Yiyecekler

Muhabbet kuşlarının sevdiği yiyecekler hakkında bilgi paylaştıktan sonra kuşların beslenmesi hususunda dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedelim. Muhabbet kuşları hemen her türlü gıdayı yiyebilecek gibi görünseler de esasen durum böyle değildir. Muhabbet kuşunuza kuş yemi çeşitlerinden muhakkak sunmalısınız. Böylece kuşunuzun ihtiyacı olan besin bileşenlerini almasını sağlarsınız.

Ayrıca muhabbet kuşlarının kesinlikle tüketmemesi gereken bazı şeyler var. Sevimli dostunuza asla fast food ürünleri, gazlı ve kafeinli içecekler vermemelisiniz. Bununla beraber kuşunuza hiçbir koşulda alkol sunmamalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Senegal Papağanı Özellikleri, Bakımı ve Beslenme

Misket limonu, avokado, siyah fasulye gibi bazı besinler de kuşların karaciğerine zarar verebilir. Bu tarz gıdalardan da kaçınmak önemlidir. Muhabbet kuşunuzu beslerken şu detayları da unutmamanız gerek:

  • Muhabbet kuşu kafesi her daim temiz su içermelidir. Bu yüzden kuş yemlik ve suluk sürekli olarak kontrol edilmelidir.
  • Kuşunuzun her gün ne kadar beslendiğine dikkat etmelisiniz.
  • Kuşunuza her gün aynı yiyecekleri vermeyin. Ona çeşitli yemler ve taze yiyecekler sunmalısınız.
  • Muhabbet kuşu yemliği ve suluk rutin olarak temizlenmelidir.
  • Kuşunuza bir gıdayı yedirmek için onu zorlamamalısınız.

Muhabbet Kuşu Bir Günde Ne Kadar Beslenmeli?

Muhabbet kuşlarının bir gün içinde ne kadar beslenmesi gerektiği de önemli konulardan biridir. Kuşunuza muhabbet kuşu yemi veriyorsanız ideal miktar günde bir ya da bir buçuk yemek kaşığı yemdir. Muhabbet kuşlarının sevdiği yiyecekler kuşa verilecek ise bu besinler, kuşunuzun günlük beslenmesinin yüzde 25 kadarını oluşturmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.