Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Muhabbet Kuşunu Kendime Nasıl Alıştırabilirim?

21.10.2021
1.859
Abone Ol 
Muhabbet Kuşunu Kendime Nasıl Alıştırabilirim?

Siz de muhabbet kuşunu kendime nasıl alıştırabilirim diye merak ediyorsanız; çok doğru yerdesiniz! Kuşları kendinize alıştırmak isterseniz kuşunuz ile ilgilenmeniz, onun yeni evine alışması için biraz sabretmeniz ve kuşunuzun sakin bir alanda olmasını sağlamanız gerekmektedir. Kuşunuzun size hemen alışması mümkün olmayabilir. Ancak yine de onun sizi tanımasına ve sizi bilmesine izin verirseniz kendinize alıştırmanız da mümkün olabilecektir. Konuyla ilgili diğer detayları inceleyelim.

Alışmak İçin Süre Tanıyın

Muhabbet kuşunu kendime nasıl alıştırabilirim mi dediniz? Öncelikle kuşunuzun yeni evine alışması için ona süre tanımanız gerekmektedir. Alışması için kuşunuzun bulunduğu odayı değiştirmemeniz, oda içerisindeki büyük ve önemli eşyaların yerini değiştirmemeniz ve kuşunuzu sakin bir alanda tutmanız son derece önemlidir. Bu sayede kuşunuzun alışması ve sizden korkmadan samimiyet kurması çok daha kolay olabilecektir.

Yeni evin içerisindeki eşyaları tanımak, kuşunuz için yeni ve farklı bir süreç olabilir. Bu aşamada ise kuşunuzun ev içerisindeki her alanı takip etmesi ve izlemesi mümkündür. Ona alışması için süre tanımanız, kuşunuzun sizinle vakit geçirmesi için daha rahat olabilmesini sağlar. Eğer kuşunuzu elinize almak, sizinle vakit geçirmesi için teşvik etmek adına aceleci davranırsanız bu durumda kuşunuzun korkması ve alışma konusunda zorluk çekmesi muhtemel olacaktır.

Aşamalı Şekilde Yaklaşın

Muhabbet kuşunu kendime nasıl alıştırabilirim diye düşünüyorsanız; bu noktayı kesinlikle atlamamalısınız: Kuşunuzun size alışması için aşamalı bir yakınlık kurması gerekmektedir. Tek seferde kuşunuzun elinize gelmesini isterseniz bu durumda kuşunuzun korkması ve size daha geç dönemde yakınlaşması mümkündür. İlk birkaç gün kuşunuz ile aynı oda içerisinde vakit geçirin. Sonrasında ise kuşunuz ile uzaktan konuşun ve onun sesinize alışmasına izin verin. Bu sırada kuşunuzun sizin sesinizi ve varlığınızı benimsemesi çok daha kolay olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  8 Maddede En İyi Papağan Türleri

Birkaç gün kadar kuşunuz kafesin içerisindeyken onunla konuşun ve onu izleyin. Bu sayede kısa süre içerisinde kuşunuzun varlığınıza ve size alışması olası hale gelecektir. Sonrasında ise kuşunuzun kafesinin kapağına parmağınızı koyun ve yine sakin bir ses tonu ile kuşunuzla konuşmaya devam edin. Bu süreç içerisinde kuşunuza öğretmek istediğiniz kelimeleri tekrarlayabilir ya da sakin bir ses tonu ile yalnızca konuşabilirsiniz.

İlerleyen günlerde kuşunuz kafesin kapısında duran parmağınıza da alışacaktır. Sonrasında ise kafesin içerisine parmağınızı sokup bir süre yine sakin bir ses tonu ile konuşun. Bu süreçleri birkaç gün boyunca birkaç dakika kadar tekrarlamanız gerekmektedir. Sonrasında ise kuşunuz kafesin hemen içerisinde duran parmağınıza da alışınca kuşunuzun patilerinin hemen altına parmağınızı götürüp aynı sakin ses tonu ile konuşmaya devam etmeniz mümkün olabilecektir.

Burada amaç, sakin kalmak ve acele etmemektir. Kuşunuzun size uzun sürede ama iyi şekilde alışabilmesi adına farklı süreçlerin birkaç günlük süre içerisinde gerçekleştirilmesi gerekir. Bir anda kuşunuzu elinize ya da parmağınıza almak isterseniz onun korkmasına ve ani tepkiler vermesine neden olabilirsiniz. Bu sebeple de kuşunuzu acele etmeden ve aşamalı olacak şekilde kendinize alıştırmanız önerilmektedir.

Kuşunuz ile İlgilenin

Muhabbet kuşunu kendime nasıl alıştırabilirim sorusuna yanıt vermeye çalışırken bir önemli detaydan daha söz edelim. Pek çok kuş, ilgilenilmediği için sahiplerine ve evde yaşayan kişilere alışamaz. Bu durumda kuşunuzun kendi başına tüm günü geçirmesi, insanlardan korkması ve uzak durması da mümkün olur. Ancak yine de kuşunuzun size alışmasını isterseniz düzenli olarak onunla ilgilenmeniz gerekir. Kuşunuz ile düzenli olarak ilgilenmeniz, kuş oyuncakları ile oynamasını sağlamanız, kuşunuzu evin içerisinde saldığınız zaman onunla sakin şekilde konuşarak ilgisini çekmeniz, kafes içerisinde iken kuşunuzla konuşarak yakınlık kurmanız; onunla sağlıklı bir bağ geliştirmenize yardımcı olabilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Cennet Papağanı Ne Yer?

İlgi göstermediğiniz durumda kuşunuz ile sağlıklı bir iletişim kurabilmeniz mümkün olmayacaktır. Kuşunuzun size alışmasını isterseniz farklı şekillerde ona olan ilginizi göstermeniz ve genellikle onu korkutmamaya ya da sıkmamaya da özen göstermeniz önemlidir. Bu sayede kuşunuzun size alışma süreci daha kolay olabilecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.