Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Muhabbet Kuşunun Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Abone Ol 
Muhabbet Kuşunun Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşunun cinsiyeti nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı sıklıkla merak edilir. Evlerin minik neşeleri olan muhabbet kuşları; davranışları, renkleri ve parlak tüyleri ile en sevilen hayvanlar arasında yer alır. İnsanlar tarafından en çok beslenen bu kuş türünün kökeni Avustralya’dır. Bazı türlerinin daha uzun tüyleri varken bazı türleri ise daha kısa tüylere sahiptir. Muhabbet kuşu sahipleri için kuşlarının cinsiyetini anlamak biraz zor olabilmektedir. Bu nedenle pek çok kuş sahibi cinsiyet ayrımı nasıl yapılır araştırmaktadır. İşte muhabbet kuşunun cinsiyeti ile ilgili detaylar!

Muhabbet Kuşunun Cinsiyet Ayrımı Nasıl Belirlenir?

Muhabbet Kuşunun Cinsiyeti

Muhabbet kuşunun cinsiyeti merak konusu olur. Erken dönemlerde muhabbet kuşlarının cinsiyetini ayırt etmek çok kolaydır. Bunun için muhabbet kuşlarının burun deliklerinin çevresinde cere denilen bölüme bakılmalıdır. Erkek ve dişi kuşlarda bu bölgenin rengi değişiklik gösterir.

Erkek muhabbet kuşlarında bu bölgenin rengi belirgin bir mavi rengine sahiptir. Dişi muhabbet kuşlarında ise bej, açık mavi ve pembe olur. Cerenin renginin beyaza yakın olması da dişi olduğunu gösterir. Üreme döneminde dişi muhabbet kuşlarında bu doku büyürken erkek muhabbet kuşlarında bu bölgede renk koyulaşması gözlenir.

Üreme hormonu düşük olan dişi kuşlarda bu doku açık mavi bir renge sahip olur. Erkeklerdeki koyu maviden ayırmak için etrafında beyazlık olup olmadığına bakılmalıdır. Üreme hormonu düşük olan kuşlarda ise kahverengi, sarı, pembe, yeşil ve mavi tonlarında bir renk ortaya çıkar.

Muhabbet Kuşunun Cins Ayrımı Hakkında Diğer Detaylar

Muhabbet kuşunun cinsiyeti kadar cins ayrımı da araştırılır. Muhabbet kuşlarının evcil ve vahşi olmak üzere iki cinsi bulunur. Avustralya cinsi vahşi kabul edilirken İngiliz cinsi evcil olarak kabul edilir. Bu cinsleri ayırmak için boyut, tüy ve davranış şekline bakmak lazımdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Papağanlarda Isırma Problemi Nasıl Durdurulur?

İki cins arasındaki en belirgin fark görünüşleridir. İngiliz muhabbet kuşları hem renk hem de boyut olarak Avustralya muhabbet kuşlarından farklıdır. Daha kabarık tüylere sahip olan İngiliz muhabbet kuşlarının boyutları çok daha büyük olur.

Ayrıca diğer cinse göre daha renkli olurlar. İngiliz muhabbet kuşları, evcil oldukları için aile yaşamına daha kolay alışırlar ve konuşmayı daha kolay öğrenirler. Avustralya muhabbet kuşları ise genellikle sarı ve yeşil renklerinde olurlar. Ev ortamına temkinli yaklaşırlar. Vahşi oldukları için konuşmayı öğrenmeleri daha zor olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.