Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Papağanlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Abone Ol 
Papağanlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Papağanlar hakkında bilinmesi gerekenler merak ediliyor. Sıcak ülkelerde yaşayan papağanlar özellikle konuşma ve taklit yetenekleri ile insanların dikkatini çekiyor. Papağanların bir diğer büyüleyici yanı ise rengarenk tüylerle kaplı vücutları oluyor. Papağanlar, kedilerden ve köpeklerden sonra en çok beslenen evcil hayvanlar arasında yer alıyor. Bu yazımızda papağan sahibi olanlar, papağan sahiplenmek isteyenler ve papağanlara ilgi duyanlar için çeşitli bilgileri derledik. İşte detaylar!

Papağanlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Papağanlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Papağanlar hakkında bilinmesi gerekenler şu şekilde:

 • Papağanlar çoğunlukla yemişler, tohumlar, sebzeler ve meyveler ile beslenmesine rağmen et de tüketebilirler. Yani hepçil olan canlılardır. Doğal yaşam alanlarında yaşayan papağanlar genellikle bu şekilde bir beslenme şekline sahiptir. Evcil papağanlar ise yeterli sebze, meyve ve yemiş tarzı yedikleri sürece et yeme ihtiyacı hissetmez.
 • Yavru papağanların bakımı yetişkinlere nazaran oldukça zordur. Bir papağan tek seferde 2 ila 8 yumurta bırakabilir. Yumurtadaki yavruların yumurtadan çıkması için 18 ila 30 gün kadar bir kuluçka süresi gerekir. Yavru papağanlar yumurtadan ilk çıktıklarında vücutlarında tüy bulunmaz. Gözleri ise kapalı olur. Tüyleri çıkana ve gözleri açılana kadar bakımlarına dikkat edilmesi gerekir. Bu süreçte anne ve baba papağanların bakımına ihtiyaçları vardır.
 • Çoğu papağan tek eşli bir yaşam sürdürür. Beraber bir hayata başladıkları taktirde ömürlerinin sonuna kadar beraber olurlar.
 • Papağanların oldukça uzun ömürleri vardır. Bazı papağanlar insanların bir kısmından uzun yaşayabilir. Dünya genelinde en çok sevilen papağan türlerinden biri olan gri Afrika papağanlarının iyi bakıldığı taktirde 60 yıldan fazla yaşaması mümkündür. Diğer birçok papağan türü de 20 yıldan fazla yaşayabilir.
 • Papağanlar çok zeki canlılardır. Ancak konuşma konusundaki yeteneklerinin temeli taklit becerileridir. Taklit ile öğrendikleri kelimeleri düşünmeden seslendirirler.
 • Papağanlar ile ilgili bilinen en yaygın bilgi konuşabilmeleridir. Bu yetenekleri ile bilinen papağanların ses tellerinin olmaması da bu konudaki ilginç bir noktadır. Papağanlar ses çıkarırken boyun kaslarını kullanır ve hava akımlarından yararlanır.
 • Papağanlar hakkında bilinmesi gerekenler devam ediyor. Papağanlar ile ilgili yapılan araştırmalara göre papağanların zekası küçük bir çocuk ile aynı düzeydedir. Bu zekaları ile çeşitli oyunları oynayabilirler ve bazı kolay işlemleri gerçekleştirebilirler.
 • İnsanlar ile büyük bir vücut farklılıkları olmasına rağmen yeme şekilleri belli açılardan insanlarla benzerlik gösterir.
 • Papağanların insanlarla oldukça uzun bir geçmişi vardır. Bu iki tür arasındaki ilişki yaklaşık 3 bin yıl öncesine kadar uzanır. Bu da papağanlar hakkında bilinmesi gerekenler listesindedir.
 • Dünya genelinde yaklaşık 400 kadar farklı papağan türü vardır. Her papağan türünün kendine has özelliği mevcuttur.
 • Papağan türlerine göre boyutları farklılık gösterir. En küçük papağan türü olan ağaçkakanların boyu ise 10 cm’den kısadır.
 • En büyük boyutlu papağan türü sümbül Amerikan papağanıdır. Oldukça nadir görülen bu papağan türünün eşsiz bir görünümü vardır. Bu özelliği ile dünyadaki en değerli papağan ırklarından biridir.
 • Her papağanın taklit yeteneği farklı düzeydedir. Jaco papağanları bu konudaki yetenekleri ile diğer birçok papağan türü arasında öne çıkar ve yaklaşık 2000 kelime öğrenebilir. Bir diğer özel noktaları ise bu kelimeleri farklı şekillerde telaffuz edebilmeleridir.
 • Papağanlar hakkında bilinmesi gerekenler arasında bir diğeri de gaga ile alakalı. Papağanların gagaları onların besinleri tüketmelerini sağlayacak en uygun şekle sahiptir.
 • Papağanların kalp atışları insanların yaklaşık iki katıdır ve dakikada yaklaşık 200 kere çarpar.
 • Papağanların vücut sıcaklığı oldukça yüksektir. Vücut sıcaklıkları genellikle 41 derecedir.
 • Kara kakadu papağanların ismi 10 cm büyüklüğe sahip gagalarından gelir. Dünyadaki en büyük gagalı papağan ırkıdır.
 • Papağan türleri arasında yer alan muhabbet kuşlarının oldukça özel bir görüş yapıları vardır. Bir saniyede insanlara göre çok daha fazla görüntü görebilirler ve kafalarını 180 derece çevirebilirler.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hint Bülbülü Özellikleri, Bakımı ve Üreme (Zebra İspinozu)
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.