Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Pug Bakımı Zor mu?

Abone Ol 
Pug Bakımı Zor mu?

Pug bakımı zor mu merak ediliyor. Pug köpek ırkı; sahip oldukları tıknaz vücutları, basık yapılı kırışıklık içeren yüzleri ile oldukça karakteristik bir görünüme sahiptir. Bu görünümleri ve sevimli davranışları ile Pug köpek ırkını beslemeyi tercih eden birçok hayvansever bulunur. Bu sebeple Pug bakımı ile ilgili detaylar da pek çok kişi tarafından merak edilir. Peki Pug bakımı nasıl olmalı? Pug bakımı zor mu? İşte detaylar!

Pug Bakımı Zor mu? Pug Bakımı Nasıl Olur?

Pug Bakımı Zor mu?

Pug bakımı zor mu sorusunun yanıtı, özellikle de yeni bir Pug köpek sahiplenmek isteyenler tarafından araştırılıyor. İşte Pug bakımı hakkında bilinmesi gerekenler:

Pug Beslenme İhtiyacı

Pug köpek ırkının beslenme ihtiyacı karşılanırken boy, kilo ve aktivite gibi birçok etken değerlendirilmelidir. Pug köpeklerinin kilo almaya yatkın olduğu da unutulmamalıdır. Bu durumlar göz önünde bulundurularak besin değeri yüksek kaliteli mamalar ile beslenmeleri sağlanmalıdır.

Pug Egzersiz İhtiyacı

Pug bakımı zor mu diyenler için bu köpeklerin egzersiz ihtiyacından söz edelim. Pug köpekleri bir köşede kıvrılarak tembellik yapmayı sever. Bu zamanlarda yeteri kadar egzersiz yapmadıkları durumlarda aktif kalmaya teşvik edilmeleri gerekir. Günlük en azından 30 dakika egzersiz yapmaları sağlanmalıdır. Bu egzersizler süresi ilgi duydukları oyunları oynayarak veya yürüyüş ile değerlendirilebilir. Egzersiz için sıcağın ve nemin yüksek olduğu saatlerden kaçınılmalıdır.

Pug Tüy Bakımı

Pug köpeklerinin çift katmanlı yapıya sahip olan kısa tüyleri vardır. Yaz mevsimi dışında çok yoğun bir tüy dökülmeleri yoktur. Bu nedenle genellikle haftada 1 veya 2 kez tüylerinin taranması yeterli olur. İşlem sırasında kaliteli köpek tarağı kullanılmalıdır. Yazın bakım yoğunluğunu arttırarak tüylerinin daha sağlıklı olması sağlanabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  7 Maddede Japonya Köpek Irkları

Pug köpek ırkının çok fazla yıkanmasına gerek yoktur. Çok fazla yıkanmaları durumunda cilt ve tüy sağlıkları olumsuz etkilenecektir. Vücutları kokmadığı veya kirlenmediği sürece ortalama 3 ayda bir yıkamak yeterlidir.

Pug Ağız ve Diş Bakımı

Pug bakımı zor mu araştırması yapanlar, Pug köpeklerin ağız ve diş bakımı hakkında da bilgi sahibi olmalılar. Ağız ve diş hijyeni insanlar için olduğu kadar köpekler için de önemlidir. Bu nedenle köpeklerin ağız ve diş bakımı da ihmal edilmemelidir. Pug köpek ırkının daha sağlıklı dişlere ve hijyenik bir ağza sahip olması için dişlerinin mutlaka haftada 2 veya 3 kez fırçalanması önerilir.

Pug Pati Bakımı

Pug köpek ırkının tırnakları hızlı uzadığı için tırnaklarının uzunluğu takip edilmelidir. Uzadığı fark edildiğinde hemen kesilmelidir. Uzun tırnaklar Pug köpeklerinin hareketini zorlaştırdığı gibi kendilerini yaralamalarına da sebep olur. Bunu önlemek için tırnakların uzama durumuna göre ayda 1 ila 2 kez tırnakları kesilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.