Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Sık Görülen Köpek Hastalıkları

Abone Ol 
Sık Görülen Köpek Hastalıkları

Sık görülen köpek hastalıkları, özellikle de yeni bir köpek sahiplenmek isteyenler tarafından araştırılıyor. Halihazırda köpek sahibi olanlar da çeşitli hastalıklar hakkında bilgi edinmek istiyor. İnsanlar gibi köpeklerin de vücudunu etkileyen birçok hastalık vardır. Bu hastalıkların pek çok farklı sebebi olabilir. Çeşitli hastalıkların görülme oranı da birbirinden farklıdır. Bazı hastalıklar köpeklerde çok daha yaygın gözlenir. Bu hastalıkların nedenlerinin ve belirtilerinin bilinmesi, hastalıklara daha hızlı tepki verilmesini kolaylaştırır. Bu yazımızda sık görülen köpek hastalıklarını derliyoruz. İşte detaylar!

Sık Görülen Köpek Hastalıkları Nelerdir?

Sık Görülen Köpek Hastalıkları

Sık görülen köpek hastalıkları şunları içerir:

1. Köpeklerde Kulak Enfeksiyonu

Köpeklerin kulaklarında çeşitli organizmalar yaşar. Bu organizmalar sayesinde köpeklerin kulak sağlığı korunur. Ancak çeşitli sebeplerle kulak kanalında hasar meydana gelmesine bağlı olarak mantar ve bakteri gibi organizmalardan kaynaklı kulak enfeksiyonu görülebilir. Kulak enfeksiyonu oluştuğu zaman veteriner hekimlerden destek alınmalıdır. Genellikle ilaç uygulaması ile kulak enfeksiyonu tedavi edilir. Basit vakalarda tedavi bir hafta içinde tamamlanabilir. Daha ciddi vakalarda ise aylarca sürmesi mümkündür. Tedavi edilmediğinde ise işitme kaybı gibi ciddi durumlarla sonuçlanabilir.

2. Köpeklerde Kennel Öksürük

Sık görülen köpek hastalıkları arasında yer alan Kennel öksürük, köpek öksürüğü olarak da bilinen bir rahatsızlıktır. Yakın temas yolu ile bulaşır. Genellikle köpeklerin yoğun olduğu park benzeri yerlerde yayılma ihtimali yüksektir. Kennel öksürüğü olan köpeklerde iştah azalması, kuru öksürük, boğulma sesi ve halsizlik durumları gözlenir. Bulaşıcı olduğu için hemen tedavi edilmesi önemlidir. Çevrede birden fazla köpek varsa hasta olan köpek izole edilmelidir.

3. Köpeklerde Şeker Hastalığı

Köpeklerin vücuduna ciddi hasar veren şeker hastalığı nedeniyle köpeklerde büyük bir kilo kaybı ve susuzluk görülür. Organlar önemli derecede etkilenir. Şeker hastalığı olan köpeklerde koordinasyon eksikliği, titreme, kafa karışıklığı, patilerde terleme ve huzursuzluk gibi durumlar yaşanır. Şeker hastalığı daha da ilerlediğinde komaya bile sebep olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Köpeklerde Diş Eti İltihabı

Köpeklerde şeker hastalığının hepten tedavi edilmesi mümkün değildir. Tedavisi diyabetin etkilerini hafifletmek amacıyla gerçekleştirilir. Buna göre köpeklerin yaşam tarzında ve beslenmesinde değişikliğe gidilir. Bu şekilde şeker hastası olan köpeklerin uzun bir hayat yaşaması mümkün olur.

4. Köpeklerde Deri Enfeksiyonları

Bazı etkenler köpeklerin derisinde kaşıntı, döküntü ve kızarıklık gibi durumlara sebep olabilir. Deride meydana gelen bu şeyler sebebiyle ağrı hissetmeleri de yaygındır. Bu gibi durumların sebebi deri enfeksiyonlarıdır. Köpeklerde deri enfeksiyonu meydana gelmesinin sebebi alerjik reaksiyonlar, parazitler ve bakteriler olabilir. Sık görülen köpek hastalıkları arasındadır.

5. Köpeklerde Saçkıran

Saçkıran, köpeklerin vücudundaki keratinli yapıları etkileyen mantarlar sebebiyle görülen bir hastalıktır. Tüy, tırnak ve deriye etki eder. Bu sebeple de vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkması mümkündür.

Saçkıran hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Köpeklere diğer enfekte canlılardan veya nesnelerden bulaşabilir. Saçkıran bulaşan her köpekte bu hastalık görülmez. Bunun sebebi bazı köpeklerin bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasıdır.

6. Köpeklerde Kanser

Sık görülen köpek hastalıkları listesinde bir diğeri de kanser olur. Kanser, insanlar gibi köpekleri de etkileyen çok tehlikeli bir hastalıktır. Köpeklerde de lenfoma, meme kanseri ve koku bezi kanseri gibi birçok farklı kanser türü ortaya çıkabilir. Kanser nedeniyle köpeklerde kanama, nefes darlığı, halsizlik, ishal, yürüme zorluğu, iştahsızlık ve kilo kaybı oluşabilir. Köpeklerde kanser hastalığının tedavisi insanlardaki ile benzer şekilde gerçekleştirilir.

7. Köpeklerde Bağırsak Parazitleri

Bağırsak parazitleri, köpeklerde ishal gibi sorunlara neden bir hastalıktır. Bu hastalığa sebep olan parazitlerin başında yuvarlak kurt ve tenya gibi parazitler yer alır. Bu parazitlerin köpeklerin genital bölgesinde görülmesi mümkündür. Dışkılarında ve yaşam alanlarında da parazit oluşabilir.

Bağırsak parazitleri sebebiyle köpeklerde iştahsızlık, kilo kaybı, kötü görünüm, tüylerde sararma, halsizlik ve tıkanıklık yaşanabilir. Ayrıca köpeklerde ciddi sıvı kaybı sebebiyle dehidrasyona da neden olabilir. Bağırsak parazitleri gebe dişi köpek aracılığı ile yavru köpeklere de geçebilir. Köpeklerde bağırsak parazitleri tedavi edilmediği durumda köpeklerin durumu kötüleşir ve yoğun bakım gerektirebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bilimsel Açıdan Köpeklerin Özellikleri
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.