Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Yavru Köpek Kusması Nedenleri

Abone Ol 
Yavru Köpek Kusması Nedenleri

Yavru köpek kusması nedenleri merak ediliyor. Yavru köpekler çeşitli nedenlerle zaman zaman kusabilir. Bu kusma daha basit sorunlardan kaynaklanabileceği gibi daha ciddi hastalıkların belirtisi olarak da meydana gelebilir. Tam sonuca gerekli testlerin yapılması ile ulaşılabilir. Yine de bundan önce kusma sorununun tekrar edip etmediği gibi çeşitli durumlar da gözlenebilir. Eğer kusma birkaç gündür devam ediyorsa mutlaka ciddiye alınması gerekir. Peki yavru köpeklerin kusmasının nedenleri nelerdir? İşte detaylar!

Yavru Köpek Kusması Nedenleri Nelerdir?

Yavru Köpek Kusması Nedenleri

Yavru köpeklerin bağışıklığı yetişkin köpeklere göre daha düşüktür ve bu nedenle çeşitli hastalıklara yakalanmaları kolaydır. Yavru köpeklerde kusma bu gibi hastalıklara bağlı olarak gözlenebileceği gibi daha hafif sorunlar nedeniyle de oluşabilir.

Hızlı Yemek Yeme

Yavru köpekler beslenirken ne kadar yemeleri gerektiğini ve hangi hızda yemeleri gerektiğini anlamaz. Bu nedenle zaman zaman hızlı bir şekilde yemek yiyerek rahatsız olabilirler. Bu durum da kusmalarına sebebiyet verebilir. Bu sorunu önlemek için yavaş beslenme kabı adı verilen ürünler önerilir.

Çok Fazla Ot Yeme

Yavru köpek kusması nedenleri arasındadır. Köpeklerin zaman zaman ot yediğini pek çok kişi görmüştür. Köpeklerin ot yemesinin sebebi doğal yaşam ortamlarında hazımsızlık vb. sorunlar yaşadıklarında otları kullanmalarıdır. Evcil köpeklerde bu sebeple dönemsel olarak ot yemektedir. Bazen yemeleri gerektiğinden fazla yedikleri durumlar veya toksik bitkileri tükettikleri durumlar da yaşanabilir. Bu da kusmayla sonuçlanır.

Araç Tutması

Araba tutması, insanlarda olduğu gibi köpeklerde de ortaya çıkabilen bir sorundur. Hatta köpeklerde insanlara nazaran daha çok görülen bir sorun olduğu söylenebilir. Bu nedenle araçla yapılan seyahatler sırasında köpeklerin durumuna dikkat edilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yavru Köpekler Ne Zaman Yıkanmalı?

Yemeğin Hemen Peşinden Egzersiz Yapma

Yavru köpek kusması nedenleri söz konusu olduğunda bu madde de dikkat çeker. Yemekten hemen sonra egzersiz yapılmasının önerilmediği ve en azından 1-2 saat beklenilmesi gerektiği pek çok kişi tarafından bilinir. Bu durum köpekler için de geçerlidir. Yemekten hemen sonra egzersiz yapmak köpeklerin kusmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden de birkaç saat beklenmeli ve o zaman egzersiz yapmaları sağlanmalıdır.

Hastalıklar

Sindirim sistemi hastalıkları, boşaltım sistemi hastalıkları, iç parazitler, kanser ve diyabet gibi pek çok hastalığın yan etkisi olarak kusma sorunu oluşabilir. Bu sebeple de kusma sorunu ihmal edilmemelidir.

Köpeklerin Kusması Nasıl Önlenir?

Yavru köpek kusması nedenleri hususunda bilgi verdik. Peki bu durum nasıl önlenir? Köpeklerin kusmasını önlemenin yolu sorunun kökenine inmektir. Bunun için de köpeklerin hareketleri ve kusmukları gözlenmelidir. Bu gözlemde yemek parçası içeren kusmuk görülüyorsa hızlı yemek yeme ve yemekten hemen sonra egzersiz yapma gibi sorunlar yaşanmış olabilir. Sorunu önlemek için bu gibi durumların yaşanmaması sağlanmalıdır. Araç tutması sebebiyle gerçekleşen kusmayı önlemek için eğitim ve ilaç önerilir.

Köpeklerin kusmasına karşı çeşitli önlemler alındığı halde kusma devam ediyorsa soruna daha ciddi bir şekilde yaklaşılmalıdır ve veteriner hekim kontrolü sağlanmalıdır. Özellikle kusma 2 günden fazla sürdüyse, rengi olağandan farklıysa, çok kötü kokuyorsa ve kan vb. gözleniyorsa hemen veterinere gidilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.