Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Yaz Mevsiminde Hamster Bakımı Nasıl Olmalı?

29.06.2024
63
Abone Ol 
Yaz Mevsiminde Hamster Bakımı Nasıl Olmalı?

Yaz mevsiminde hamster bakımı büyük bir titizlik gerektirir. Küçük ve tüylü sevimli bir vücuda sahip olan hamsterlar, evcil olarak beslenebilecek canlılar arasında yer alır. Her evcil hayvan gibi hamsterları beslerken de onların bakımı ile ilgili çeşitli şeylere dikkat edilmesi gerekir. Günlük olarak dikkat edilmesi gereken şeyler olduğu gibi mevsimine göre de dikkat edilmesi gereken detaylar da vardır. Bu yazımızda yaz mevsiminde hamster bakımı nasıl olmalı sorusunu yanıtlıyoruz. Bu konuda bilgi sahibi olarak hamsterınızın sıcak yaz günlerini sağlıklı bir şekilde geçirmesini sağlayabilirsiniz. İşte detaylar!

Yaz Mevsiminde Hamster Bakımı

Yaz Mevsiminde Hamster Bakımı Nasıl Olmalı?

Yaz mevsiminde hamster bakımı hususunda bunları unutmayın:

1. Sıcaklık

Yaz mevsiminde hamster bakımı konusunda dikkat edilmesi gerekenlerin başında sıcaklık gelir. Hamsterların normal şekilde yaşamını sürdürmesi için gereken sıcaklık 18 ile 27 derece arasıdır. Daha düşük ve daha yüksek sıcaklarda hamsterlarda birtakım olumsuz durumlar gözlenmesi mümkündür.

Yazın hamsterların aşırı sıcaktan dolayı rahatsız olmasını önlemek için yaşam alanlarının sıcaklığı idealize edilmelidir. Bunun için klima ve vantilatör gibi cihazlar kullanılabilir. Bu cihazların hava akımının doğrudan hamsterların vücuduna gelmemesi de önemlidir. Doğrudan gelen hava akımı sebebiyle hamsterlar hasta olabilir.

2. Su Tüketimi

Su, tüm canlılar için hayati olan bileşenlerden biridir. Canlıların yaşamlarını sürdürmesi için her gün belli miktar su tüketmesi gerekir. Bu miktar canlıdan canlıya değişir. Hamsterların tüketmesi gereken su miktarı çok azdır. Yine de yeteri kadar sıvı tüketmedikleri sürece rahatsız olurlar. Bu durum özellikle yaz mevsiminde kendini gösterir. Bu sebeple yaz aylarında hamsterların yeteri kadar su tüketip tüketmediğine dikkat edilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ginepig Bakımı Nasıl Olmalı?

Hamsterların su ihtiyacını sıvı içeriği yüksek olan besinlerle karşılaması mümkündür. Bu sebeple yaz aylarında kuru gıdalardan kaçınarak sıvı içeriği yüksek besinler tüketmeleri sağlanabilir. Her zaman taze ve temiz suya erişimleri olduğundan da emin olunmalıdır.

3. Gölgelik Alan

Yaz mevsiminde hamster bakımı söz konusu olduğunda bu detay da çok önemli. Hamsterlar geceleri aktif olan canlılardır. Gün içinde zamanlarını genellikle uyuyarak geçirirler. Bu sebeple yaşam alanları güneş alan bir bölgede olmamalıdır. Bunun yerine daha gölgelik ve serin bir köşe tercih edilmelidir. Böylelikle günlük yaşamları sekteye uğramadan sağlıklı bir şekilde devam edebilir.

4. Beslenme

Hamsterların yedikleri besinler oldukça çeşitlidir. Farklı kuru yemişleri, sebzeleri ve meyveleri tüketmeleri mümkündür. Yaz mevsiminde bu çeşitliliği değerlendirerek farklı besinleri yemeleri sağlanmalıdır. Böylece vücutlarının ihtiyaç duyduğu besinleri karşılayarak enerjik bir şekilde yaşamlarını sürdürebilirler.

Yaz mevsiminde hamster beslerken dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta daha vardır. Bu da besinlerin bu mevsimde çok daha hızlı bozulacağının göz önünde bulundurulmasıdır. Hamsterlar besinleri stoklamayı seven canlılardır. Yaz mevsiminde de bu davranışlarına devam edeceklerdir. Bu şekilde bozulmuş besinleri tüketip rahatsız olmamaları için bu durum sürekli takip edilmelidir.

5. Temizlik

Sıcak havalarda çeşitli bakterilerin ve parazitlerin çoğalması daha kolaydır. Bu organizmalar sebebiyle hamsterların hasta olmasını önlemek için hamsterların yaşam alanı düzenli olarak temizlenmelidir. Suluk ve yemlik gibi araç gereçlerin de temiz olması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.