Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Yeni Kuş Sahiplerinin Bilmesi Gerekenler Nelerdir?

Abone Ol 
Yeni Kuş Sahiplerinin Bilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yeni kuş sahiplerinin bilmesi gerekenler vardır. Eğer ilk kez kuş sahiplendiyseniz, bazı detaylara dikkat etmeniz çok önemli. Kuşların bakımı oldukça kolaydır. Fakat kuş beslemenin birçok yönü var. Çeşitli ayrıntılara dikkat ederek, evcil kuşunuz için harika bir yaşam alanı sunabilirsiniz.

Yeni Kuş Sahiplerinin Bilmesi Gerekenler

Yeni Kuş Sahiplerinin Bilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kuşların bakımı, diğer birçok evcil hayvana göre çok daha kolaydır. Yeni kuş sahiplerinin bilmesi gerekenler konusunda fikir sahibi olursanız, işler daha da pratikleşecek ve sevimli kuşunuz mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürecektir. Kuş sahiplerinin dikkat etmesi gerekenler:

Mum ve Oda Spreyi Kullanmayın

Kokulu mumlar, oda spreyleri, temizlik malzemeleri, yağlar ve çeşitli kimyasal ürünler, kuşunuzun sağlığını riske atabilir. Kuşlar bu tür malzemelerden kolayca etkilenir. Bu sebeple de evinizde mum ve oda spreyi başta olmak üzere zararlı kimyasalları kullanmamalısınız.

Evde Sigara İçmeyin

Sigara dumanı hem insanlar hem de hayvanlar için tehlikelidir. Hatta evcil kuşlar için ciddi bir sağlık sorunu oluşturur. Bundan dolayı eğer sigara kullanıyorsanız; evin içinde tütün ve tütün ürünleri kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Kafesi İyi Bir Yerde Konumlandırın

Yeni kuş sahiplerinin bilmesi gerekenler arasında bir diğeri de kuş kafesi konumu. Kuşlar biraz dağınık canlılar olabilirler. Özellikle de büyük boyutlu kuşlar daha fazla dağınıklık yaratma eğilimindedir. Kuşların kafeslerindeki kuş yemi ve tüyler dışarı saçılabilir. Bu sebeple de kafes, kuş için özel bir alanda yer almalıdır. Buna ek olarak; kuşunuzun kafesi aşırı sıcak, aşırı soğuk, rüzgâr ve güneş alan bir yerde olmamalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Muhabbet Kuşları Kaç Günde Yumurtadan Çıkar?

Zehirli Ev Bitkileri Kaldırın

Bazı ev bitkileri kuşlar için zehirli olabilir. Kimi bitkiler ise kuşların hastalanıp aniden ölmesine sebebiyet verebilir. Kuşunuz evinizdeki bitkiler ile ilgilenmiyor olsa dahi evinizde zehirli bitki bulundurmamaya gayret etmelisiniz.

Kıyafetlerinize Dikkat Edin

Kuşlar, parlak olan giysilere karşı ilgi duyarlar. Kuşunuzu ele almadan önce pullu, boncuklu kıyafetleri değiştirmelisiniz. Ayrıca mücevherlerinizi de çıkarmalısınız. Çünkü kuşlar bu tür bileşenleri çiğnemeyi severler. Bu da kuşun sağlığını tehlikeye sokabilir.

Kuşunuzla İlgilenin

İnsanlarda ve diğer evcil hayvanlarda olduğu gibi kuşların yeteri kadar ilgiye, şefkate ve sevgiye ihtiyacı vardır. Kuşunuza zaman ayırmalı, onunla ilgilenmeli ve ona olan ilginizi belli etmelisiniz. Kuşunuza yeterince vakit ayırmazsanız, evcil hayvanınız çok mutsuz olabilir. Bu da yeni kuş sahiplerinin bilmesi gerekenler arasındadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.