Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Angora Tavşan Özellikleri ve Beslenme İhtiyacı

21.08.2021
5.381
Abone Ol 
Angora Tavşan Özellikleri ve Beslenme İhtiyacı

Angora tavşan özellikleri neler? Angora tavşanı aslında Ankara kökenli bir tavşandır. Bu tavşan kimi zaman Ankara tavşanı olarak bilinse de yaygın ismi Angora tavşanıdır. Isıtma konusunda son derece başarılı olan yoğun ve kabarık tüyleri nedeniyle özenle yetiştiriciliği yapılan bu tavşanlar evde beslemek için de tercih edilen ırklar arasında yer almaktadır. 1723 yılında Türkiye’de soyu tükenen ve 1700’lerin başında Fransa’da yüksek rağbet gören Angora tavşanı ayrıca 1900’lü yıllarda da Amerika’da yoğun bir ilgi görmüştür. Bu tavşanların yeniden Türkiye’ye getirilmesi ise uzun yıllar sonra olabilmiştir. Almanya’da yaşayan bir Türk vatandaşı tarafından yeniden ülkeye getirilen bu tavşanlar, sonrasında yeniden üretilmeye ve evcil hayvan olarak da tercih edilmeye başlanmıştır. İşte Angora tavşan özellikleri hakkında merak edilenler!

Angora Tavşan Özellikleri Nelerdir?

Bu tavşanların kafası yuvarlak ve orta boydadır. Boyunlar ise oldukça kısadır. Bu yüzden kabarık tüyleri sebebiyle Angora tavşanlarının kafası, omuzları ile bir görünmektedir. Kulaklarının uçları, diğer tavşanlardan oldukça farklı bir görünüme sahiptir. Bu tavşanların kulaklarının uçları püsküllüdür ve iki yana açık konumdadır. Ayrıca dik duran orta boyuttaki kulakları, onları diğer tavşanlar ile ayıran temel özelliklerinden biridir. Püsküllü kulaklara sahip olması, bu tavşanların özel ve ayrı bir ırk olduğunu gösteren en önemli özelliktir.

Karın bölgeleri seyrek ve ince tüyler ile kaplı olan bu tavşanların bacak, kafa, boyun ve genel gövdeleri kabarık, sık ve daha kalın yapıdaki yumuşak tüyler ile kaplıdır. Tüyleri ipeksi yapıdaki bir yumuşaklığa sahiptir. Bu nedenle de diğer pek çok tavşana göre daha uzun ve yumuşak tüylere sahip oldukları söylenebilir. Tavşan tüy fırçası ile düzenli bakım gerektirir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Popüler Hamster Çeşitleri ve Özellikleri

Renkleri tamamen beyazdır ve gözleri kırmızı renktedir. Albino olmalarından dolayı vücutlarında farklı bir renkte beneğe ya da lekeye rastlanmaz. Bu tavşanların tüyleri tamamen beyaz ve gözleri de kırmızı renktedir. Gözlerinin kırmızı olması ve bu tavşanların renklerinin tamamen beyaz olması da onların albino olması ile ilgilidir. Vücutlarında renk verici pigmentler yer almadığından dolayı tüyleri de tamamen beyaz olarak görülmektedir. Ayakları ince ve uzun bir yapıya sahiptir. Bu tavşanların kemikleri incedir ancak tüylü ve iri vücutlarını iyi şekilde taşıyacak dayanıklılığa da sahiptir.

Genellikle 4 kilogram kadar ağırlığa sahip olan Angora tavşanlarının erkekleri dişilerden daha iri görünebilir ve daha ağır olabilir. 3 – 4 aylık dönemde cinsel anlamda olgunluğa ulaşmış olsalar dahi çiftleştirilmeleri için 8. aya kadar beklemek gerekir. Bu dönemde ancak çiftleşmek ve doğum yapmak için gerekli olan olgunluğa erişebilirler. Genellikle 5 – 6 tane yavru doğuran bu tavşanların yavrularının ancak yarısı hayatta kalabilir. Bu sebeple de üreme için aşırı verimli oldukları söylenemez ancak evde beslemek isteyenler için oldukça uysal ve sevimli hayvanlar olduğu belirtilmektedir. Ayrıca, rahat ve huzurlu bir yaşam sürmeleri için geniş ve ferah tavşan kafesi ihtiyacı vardır.

Angora Tavşanın Diğer Tavşanlardan Farkı Nedir?

Angora tavşan özellikleri ile diğer birçok tavşan türünden ayrılır. Bu tavşanlar oldukça iri olabilir. Bu nedenle de diğer tavşanlardan ayırt edilmeleri çok daha kolay olacaktır. Ayrıca kimi tavşanların gözleri renkli olabilir, gözlerinin çevresinde ya da genel olarak vücutlarının herhangi bir bölgesinde farklı renkte lekeler olabilir. Bu tavşanlar ise albino olduklarından dolayı gözleri kırmızıdır ve tüm vücutları beyaz tüyler ile kaplıdır. Bu sebeple de lekeli olan ya da renkli gözlü olan tavşanlar ile karıştırılması pek mümkün değildir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yavru Tavşan Bakımı Hakkında Öneriler

Angora tavşanlarının ayırt edici özelliklerinden biri de onların püsküllü kulaklarıdır. Diğer tavşanların pek çoğu kısa tüyler ile kaplı olan dik kulaklara sahiptirler. Bu tavşanların ise kulakları dik olmasına rağmen iki yana açık olacak şekilde konumlanmıştır ve kulaklarda uzun tüyler bulunur. Bu tüyler püskül olarak adlandırılır ve uzun tüylü kulakları onları diğer tavşanlardan ayırır.

Oldukça sık ve uzun yapıda tüylere sahip olan bu tavşanların tüy yapısı bile onları diğer tavşanlardan ayırt etmek için tercih edilebilir. Diğer pek çok tavşan ırkının tüyleri daha kısa yapıdadır ve Angora tavşanları kadar sık tüylere sahip değillerdir. Bu yüzden de Angora tavşanları, diğer tavşanlar arasında kendini hemen belli eden bir konuma sahiptir.

Angora Tavşanı Nasıl Beslenir?

Angora tavşan özellikleri hakkında bilgi verdikten sonra bu sevimli ırkın beslenme gereksiniminden bahsedelim. Bu tavşanlar genellikle özel tavşan yemleri ile beslenir ancak taze sebze ve meyvelerin de tercih edilmesi önerilmektedir. Angora tavşanları taze ürünler ile beslenirse çok daha sağlıklı olacaktır ve yavrulama döneminde çok daha sağlıklı yavrulara sahip olabileceklerdir. Üretim amaçlı tercih edildiğinde her ne kadar yemler ile beslenseler de evcil hayvan olarak tercih edildikleri zaman mutlaka taze sebze ve meyveleri tüketmeleri önerilir. Bu sayede sağlıklarını koruyabilirler ve gelişimlerini çok daha iyi şekilde tamamlayabilirler.

Taze ürünler ile yeteri kadar beslenen Angora tavşanlarının tüyleri daha yumuşak ve kaliteli olur. Ayrıca üreme dönemlerinde daha çok yavru vermeleri ve daha sağlıklı yavrulara sahip olmaları da söz konusudur. Pek çok hastalıktan korunmaları için de pek çok vitamini içeren taze sebze ve meyvelerin ve ek olarak yemlerin verilmesi son derece önemlidir. Bu sebeple de karma bir beslenme programını tercih ederek Angora tavşanının sağlığını koruyabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tavşan İhtiyaç Listesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.