Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Balıklar Uyur Mu?

17.05.2022
1.811
Abone Ol 
Balıklar Uyur Mu?

Balıklar uyur mu sorusunun cevabı merak edilen konulardan biri oluyor. Özellikle balık beslemek isteyenler tarafından balıkların uyuyup uyumadığı hakkında bilgiler araştırılıyor. Bu yazımızda balıkların uyku düzeni hakkında önemli bilgiler paylaşıyor olacağız.

Balıklar Uyur Mu? Balıkların Uyuma Alışkanlığı Var Mı?

Hayat döngüsü için bütün canlılar 24 saatlik zaman diliminin belirli bir bölümünde uyurlar. Canlıların metabolizmalarının sağlıklı kalabilmesi için uyuma ve dinlenme son derece önemlidir. Bu uyku ve dinlenme süreci canlı türlerine göre değişiklik gösterir.

Uyku ile amaç organların çalışmasını minimum düzeye indirgemek, enerji toplamak ve yaşamsal fonksiyonları yavaşlatmaktır. Bu sayede sağlıklı bir yaşam mümkün hale gelebilmektedir. Tıpkı insanlar gibi balık dostlarımız da yeterli miktarda dinlenemedikleri taktirde mutsuz ve keyifsiz olabilirler.

Balıklar uyur mu? Balıkların dinlenememeleri onların daha yavaş yüzmelerine yol açabilir. Sağlıklı bir balık için uyku bu nedenle çok önemli bir husus olarak dikkat çekmektedir. Bu yüzden de balıkların uyuduğunu söyleyebiliriz.

Balıkların Uyuduğu Nasıl Anlaşılır?

balıklar uyur mu

Balıklar uyur mu? Evet, balıklar da tıpkı insanlar ve diğer canlılar gibi günün belirli bir döneminde uyumaktadırlar. Bazı balık cinsleri gece saatlerinde daha aktif olurlar ve gündüz saatinde dinlenirler. Kimi balık türleri ise geceyi bir köşede geçirir.

Bazı cinsler ışıktan rahatsız olmazlar ama bazı balıklar için ışık, özellikle dinlenme döneminde rahatsız edici bir faktör olabilir. Bu sebeple balıkların uyku ve dinlenme sürecinde akvaryum aydınlatması ideal şekilde ayarlanmalıdır. Genel olarak birçok balık cinsi gündüz saatlerinde yiyecek arar, yüzer. Gece vakitlerinde de uyumayı tercih ederler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Balık Nasıl Bakılır?

Balıklar uyur mu diyenler için balığın uyuduğunun anlaşılmasını sağlayan belirtilerden de bahsedelim. Akvaryum içinde balık bir yerde hareket etmeden konumlanıyor ise bu durum onun uyuduğunu ifade edebilir. Bununla beraber balığınız sabit bir noktaya odaklanmış ise uyuduğunu anlayabilirsiniz. Bu aşamada gözleri açık olmasına rağmen sizi fark etmemiş olabilir. Yine de uyuduğundan söz etmek mümkündür.

Balıklarınızı bir dönem izlerseniz, uyudukları zamanı kolayca fark edebilirsiniz. Balığınız akvaryum veya fanusun dip bölümünde tabana paralel şekilde duruyor ya da çok yavaş yüzüyorsa, uykuya dalmış olması muhtemeldir. Balıklar bu durumdayken onlara balık yemi verdiğinizde yemi algılamayacaklardır.

Balıklar uykuda iken yalnızca solungaçlarını çalıştırırlar. Bunun nedeni de uyku esnasında vücutlarındaki oksijen seviyelerini korumaları gerektiğidir. Uyku durumundaki balıkların kimisi hiç yüzmez, kimisi ise yalnızca yüzgeçlerini hareket ettirir. Ayrıca bazı balıklar uyku halinde iken sadece kuyruklarını oynatırlar. Kısacası balığın cinsine göre uyku durumu da farklılık göstermektedir.

Balıklar Uyurken Suda Sabit Kalabilirler

Balıklar uyur mu diyenler için diğer önemli hususlardan söz edelim. Uykuya dalmış balık, yüzgeç ve kuyruk bölümünü hareket ettirmeden suda öylece durabilir. Balıklar uyudukları dönemde hareket etmemelerine karşın suyun dip bölümüne düşmezler. Hatta suyun üst bölümüne de çıkmazlar. Bunun en önemli nedeni de gelişmiş bir yüzme kesesine sahip olmalarıdır. Bu kese nedeniyle uyku durumunda iken dengelerini sağlamaları kolaylaşmaktadır.

Balıklar bu keseler ile suyun daha derinlerine de inebilirler. Derine inmek için damlacıklar şeklinde hava çıkararak bunu elde ederler. Balıkların suyun üstüne çıkma gereksinimi de bu keseden dolayıdır. Balıkların suyun üst alanına çıkma sebeplerinden biri de hava keselerini doldurma ihtiyacı olmaktadır. Böylece uyurken sabit konumda kalabilirler.

Bu aşamada en ilginç hususlardan biri de beyinlerinin çalışma biçimidir. Esasen suda askıda kalarak uykuya dalmalarını sağlayan asıl mekanizma da budur. Beyinlerinin bir bölümü uyurken diğer bölümü yüzme ve solunum işlemi gerçekleştirmektedir. Böylece balıklar yüzerken de uyuyabilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Akvaryum Yosun Büyümesi Nasıl Önlenir?

Balıklar Uyurken Akvaryum Işığı Kapatılmalı Mı?

Balıklar uyur mu konusunda en önemli noktalardan biri de ışıklandırmadır. Balıkların doğal yaşamları, akvaryum içinde de taklit edilmelidir. Ancak bu şekilde yapınca balıkların sağlıklı ve mutlu kalmaları teşvik edilebilecektir. Bu yüzden de balığınızın da karanlığa gereksinimi olduğunu unutmamanız oldukça önemlidir.

Balıklarınızın renklerinin parlak ve canlı olması, iştahlı olmaları, sağlıklı kalmaları için aydınlatma önemlidir. Fakat balıkların doğal yaşamı söz konusu olduğunda ise gece gündüz kavramının varlığından söz edilebilir. Ayrıca günde 12 saatlik ışık, balık dostlarımız için yeterli olabilmektedir. Doğal yaşamlarında balıklar gün aydınlandıktan sonra uyanır ve sürüler şeklinde beslenirler. Karanlık olduğu zamanlarda uykuya dalarlar veya dinlenirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.