Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

İguana Bakımı Hakkında 10 İpucu

02.06.2022
783
Abone Ol 
İguana Bakımı Hakkında 10 İpucu

İguana bakımı ciddi bir uğraş gerektirir. Ancak bazı temel bilgiler sayesinde iguananıza iyi koşullarda bakabilirsiniz.

Bir iguana ile hayatını paylaşan insanlar zaman zaman yem seçimi, hijyen kuralları ve teraryum konusunda şüpheye düşebilir. Bir iguana bakmayı planlıyorsanız; bazı detaylara odaklanmanız, evcil dostunuzun iyi bir şekilde bakılmasını mümkün kılacaktır. İşte, iguana bakımı hakkında bilinmesi gerekenler!

1. İguana Yem Seçimi

Uygun büyüme ve optimal kemik gelişimi için iguananın kaliteli iguana yemleri ile beslenmesi şarttır. Sağlıklı ve güçlü bir iguana için kalsiyum yönünden yoğun olan yemlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Kalsiyumu dilerseniz sıvı veya toz şeklinde de edinebilir ve yemlere ya da suya ilave edebilirsiniz.

2. UVA/UVB Işık Kaynağını Değiştirin

İguana bakımı söz konusu olduğunda ışık kaynağı çok önemlidir. Sürüngen lambası her altı ayda veya en azından yılda bir kez değiştirilmelidir. Hem kompakt hem de geleneksel floresanların UVB ve UVA ışını üretim saatlerinde bir sınır vardır. 6 ay sonra floresan solmamasına rağmen ürettiği UVB ve UVA radyasyon yüzdesi giderek azalır ve yaydığı ışık kalitesi düşer.

3. Tüy ve Deri Dökümünde Neme Dikkat

İguana bakımı konusunda tüy dökümü mevsimlerine dikkat etmek gerekir. İguanalar tüm sürüngenler gibi büyümek ve gelişmek için tüy ve deri değişimi geçirirler. Bu süreçte eski derinin doğru bir şekilde dökülmesi ve ayrılması için nem faktörüne yoğunlaşmak mühimdir. Bu yüzden iguananız tüy dökerken ona ılık su püskürtebilirsiniz. Bu sayede evcil dostunuzun cildi nemlenir ve cildin yenilenmesi kolaylaşır.

İguana Bakımı

4. Düzenli Veteriner Kontrolü

Veteriner kontrolleri, iguana bakımı için gereklidir. Sevimli dostunuzun sağlığının kontrol edilmesi gerekir. Evcil hayvanınızın yılda birkaç kez iç ve dış parazitlerinin temizlenmesi şarttır. Çünkü iguana akvaryumuna eklenen dekoratif objeler ve hatta çeşitli mamalar yoluyla parazitler, iguananın hem sindirim sistemine hem de derisine ulaşabilir. Bu nedenle de rutin veteriner kontrolü muhakkak yapılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kara Kaplumbağası Bakımı ve Beslenme İhtiyacı

5. Sürüngen Altlığını Değiştirin

İguana bakımı sırasında en çok kullanılan materyallerden biri de sürüngen taban malzemesi olur. Hijyen, sadece koku sorunu nedeniyle değil, aynı zamanda iyi hijyenin iguana için optimal sağlığı teşvik etmesi bakımından da önemlidir. Çoğu iguananın hastalanmasına neden olan şey kötü hijyen koşullarıdır.

Kirli ve bakımsız bir iguana akvaryumu, iguananızın sağlığını riske atabilir. Bu yüzden de iguana akvaryumu her altı ayda bir dezenfekte edilmelidir. Sürüngen altlığı ise en azından üç ayda bir yenilenmelidir.

6. İguanayı Yürüyüşe Çıkarın

İguana bakımı sırasında bu sevimli canlıyı evcilleştirmek ve sakinleştirmek gerekir. Size alışması, sosyalleşmesi ve iyi vakit geçirmesi için onunla ilgilenmeli, her gün biraz ona vakit ayırmalısınız. Bu sebeple rutin olarak teraryumdan çıkmasını sağlamalısınız.

Vahşi bir yetişkin iguana problemli ve tehlikeli olabilir. Ancak evcilleştirilmiş ve sahibine alışmış bir iguana tıpkı köpek yavrusu gibi olacaktır. Küçük bir iguanayı kontrol etmek kolaydır ve zamanla size alışacaktır.

7. İguana Beslenmesine Özen Gösterin

İguanalar kaliteli sürüngen yemleri ile beslenmeliler. İguana bakımı hakkında en önemli şeylerden birisi şüphesiz ki beslenme konusu. Biz ne yersek oyuz. Bu durum iguanalar için de geçerli.

İguananın beslenme düzeni ne kadar çeşitli ve zengin ise evcil dostunuz o kadar sağlıklı olur. Bu nedenle iguana yemlerine ek olarak ona çeşitli meyve ve sebzeler vermeyi ihmal etmemelisiniz. Bu sayede iguananız ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri en iyi şekilde alacaktır.

8. Hayvansal Proteinden Kaçının

İguana bakımı hakkında bir diğer önemli konu da hayvansal proteinden kaçınmanız gerektiği. Çoğu zaman iguanaya hayvansal kaynaklı protein sunmak cazip görünebilir. Ancak iguanalar kesinlikle otçul hayvanlardır. Bundan dolayı hayvansal kaynaklı hiçbir proteini tüketmemeleri, sağlıkları açısından çok önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sürüngenlerde Metabolik Kemik Hastalığı Nedir?

9. Tırnakları Uzadığında Kesin

İguanalar arboreal sürüngenlerdir. Dallara tırmanmak için keskin tırnaklarını kullanırlar. İguananın tırnağının aşırı uzaması ise hem onun için hem de onu tutan kişiler için ciddi kesiklere yol açabilir. Bunu önlemek adına aşırı uzayan tırnakların düzenli şekilde kesilmesi gerekir.

10. İki Erkek İguanayı Aynı Akvaryuma Koymayın

İguanalar bölgesel canlılardır. Cinsel olgunluğa eriştikleri zaman, bir erkek çevresinde başka bir erkek iguananın olmasına izin vermek istemeyecektir. Eğer iki erkek iguanayı aynı akvaryuma alırsanız, kavga etmeleri, yaralanmaları ve hatta ölüm, kaçınılmaz olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.