Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Kanarya Çeşitleri Nelerdir?

Abone Ol 
Kanarya Çeşitleri Nelerdir?

Kanarya çeşitleri çoğu insanın ilgisini çeker. Hoş sesleri ve ötüş şekilleri ile öne çıkan bu kuşlar, popüler evcil hayvanlar arasında sayılır. Kanaryalar ispinozgiller familyasından gelir. Anavatanları ise Madeira Adaları, Kanarya Adaları ve Azor’dur.

Bütün dünyada popüler bir kuş türü olan kanarya, genelde serçe boyutlarındadır. Evcil olan kanaryaların renkleri çoğunlukla sarıdır. Vahşi doğadaki kanaryalar ise genelde grili ve yeşilli renk tonları içerir. Dişi kanaryaların renkleri erkeklere oranla daha soluk olabilmektedir.

Kanarya çeşitleri ev ortamında da bakılabilen kuş türlerinden biridir. Kanarya kafesi içinde yaşam süren bu kuşlar, esasen hassas canlılar arasında yer alır. Bu nedenle de bakımlarına dikkat edilmeli, gereksinimleri ideal şekilde karşılanmalıdır.

Bakımları en iyi şekilde yapılan kanaryalar mutlu ve iştahlı olurlar. Hatta iyi bakıldığı ve mutlu olduğu da ötme biçiminden anlaşılabilir.  Şimdi kanarya çeşitleri nelerdir açıklayalım.

Kanarya Çeşitleri

Kanarya Çeşitleri

Doğal ortamlarında sürüler şeklinde yaşayan kanaryaların pek çok farklı türü bulunmaktadır. Kanarya çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

1. Harz Edel Roller Kanarya

Ötücü kanaryalar arasında en popüler olanlardan biridir. Almanya’nın Harz yöresindeki Harz Dağlarının eteklerine özgü olan bu kuş türü, kendine özel nağmeleri ile bilinir. Harz Edel Roller Kanarya, nefes alıp verme sürecinde dahi ötmeyi sürdürür.

2. Waterslager Kanaryası

Kanarya çeşitleri arasında en çok tercih edilenlerden biri olan bu kanarya türü, Belçika’nın Malin şehrine özgüdür. Ötücü kanaryalardan biridir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Eklektus Papağanı Özellikleri

Harz Edel Roller Kanaryasına benzer. Boyut ve tip açısından bu kanaryayı andırır. Ancak ötme tarzı ve makamı açısından Harz Edel Roller Kanaryasından ayrılır.

Bu iki kanarya çeşidi global yarışmalara katılırlar ve almış oldukları puanlar neticesinde sertifika edinirler ve böylece değer kazanabilirler.

3. Amerikan Ötüm Kanaryası

Amerikan Singer Kanaryası şeklinde de isimlendirilir. 1930’lu senelerde Roller ile Border Fensi kanaryalarının eşleştirilmesi ile elde edilmiş olan bir cinstir. Border Kanaryasının hoş görünümünü, Roller Kanaryasının ise müzikal ötüş biçimini almıştır.

4. Lipochrome Seri Kanaryalar

Kanarya çeşitleri arasında yer alan Lipochrome Seri Kanaryalar, çeşitli renklerde olabilirler. Bunlar; koyu sarı, açık sarı, beyaz ve kırmızıdır. Renk kanaryaları grubundadırlar.

5. Yeşil Seri Kanaryalar

Renk kanaryası türleri listesinde bulunan yeşil seri kanaryalar; bronz yeşil, hafif yeşil, açık mavi, kızıl bronz, kula yeşil ve altuni yeşil tonlarında olabilirler.

6. Kahverengi Seri Kanaryalar

Bu renk kanaryalar ise kızıl kahve, gümüş kahve, alacalı, kırmızı alaca, altuni alaca, altuni kahve ve oranj alaca tonlarında olabilirler.

7. İsabel Seri Kanaryalar

Bu kanarya çeşitleri, çapraz eşleştirme sonucunda elde edilen kuşlardır. Bu sebeple de günümüz kanaryalarının en iyi örneklerinden biridir. Evcil kanarya olarak da bakılabilirler.

Kaliteli kanarya yemleri ile beslenmeleri önemlidir. Türleri arasında Kırmızı İsabel, Altuni İsabel, Oranj İsabel ve Gümüş İsabel yer alır.

8. Yorkshire Kanarya

İngiltere’ye özgü olan bu kanarya çeşidi, 1800’lü senelerde melezlenmiştir. İnce ve uzun bir görüntüsü vardır. Yaklaşık olarak 17 cm boyutuna kadar ulaşabilir. Dik bir duruş sergiler.

İyi bakıldığı taktirde on seneye kadar yaşayabilir. Fazla tüy dökme ihtimali vardır. Bunu önlemek amacıyla kaliteli kuş yemleri ile beslenmesi gerekir.

9. Norwich Kanarya

Bu kanarya çeşitleri de İngiltere’ye özgüdür. Duruş, şekil ve görüntüsü ile dikkat çeken türlerden biridir. Vücut yapısı kısa ve tombul biçimlidir. Maksimum 16,5 cm boyutuna ulaşabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Muhabbet Kuşu Kaşınma Nedenleri

Büyük ve yuvarlak bir kafa biçimi vardır. Son derece dayanıklı bir kanarya türüdür. Besleyici kuş krakerleri ve yemleri ile beslenmeleri mühimdir.

10. Lizard Kanarya

İngiliz kanarya çeşitleri arasındadır. En beğenilen ve değer verilen kanarya türlerinden biridir. Gümüş ve altın renklerinde olabilir. Tüyleri son derece parlak ve sıktır. Hoş görünümü ve kendine özel ötüşü ile ön plana çıkar.

11. Parizyen Kanarya

Kanarya türleri arasında görünüşü ve ötüşü ile dikkat çeken kuşlardan biridir. Karışık tüyleri ile bilinir. Yine de tüylerinin kendine has bir uyumu vardır.

Yaklaşık olarak 6-10 sene kadar yaşayabilir. Bu kanarya cinsi tek başına bakılmalıdır. Nedeni ise diğer kanarya cinslerinin bu kanaryanın tüylerine zarar verme ihtimalidir.

12. Crest Kanarya

Kanarya cinsleri listesinde bir diğeri de Crest Kanarya. Görüntü açısından en çekici kanarya çeşitleri arasındadır. Şapkalı ve şapkasız olmak üzere iki farklı türü bulunmaktadır.

Şapka olarak isimlendirilen bölümü son derece büyüktür ve hatta gagalarını ve gözlerini örter. Şapkasız olan türün ise kafa yapısı büyüktür. Bu kanarya ırkının birçok farklı rengi vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.