Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Sık Görülen Kedi Hastalıkları

Abone Ol 
Sık Görülen Kedi Hastalıkları
3430.00₺

2285.55₺

N&D Düşük Tahıllı Somonlu Kısırlaştırılmış Kedi Maması 10 kg

Ürünü İncele
1900.00₺

1095.55₺

Mystic Az Tahıllı Tavuklu Yavru Kedi Maması 15 kg

Ürünü İncele
1244.56₺

767.75₺

Pro Plan Senior Somonlu Yaşlı Kedi Maması 3 kg

Ürünü İncele
3024.89₺

2240.55₺

Pro Plan Sterilised Hindili Kısırlaştırılmış Kuru Kedi Maması 10+2 kg

Ürünü İncele

Sık görülen kedi hastalıkları merak ediliyor. Kediler, hastalıklara karşı en dirençli canlılardan biri olmasına rağmen kedilerin de hasta olması mümkündür. Kedilerde görülebilecek birçok hastalık vardır. Bu hastalıkların bazılarının ortaya çıkma oranı çok daha yüksektir.

Sık Görülen Kedi Hastalıkları Nelerdir?

Sık Görülen Kedi Hastalıkları

Kedilerde gözlenen hastalıklara dair bilgi edinilerek hastalıkların fark edilmesi ve tedaviye başvurulması daha kolaydır. Ayrıca bu bilgilerle hastalıklara karşı korunmak da daha kolay olur. Peki sık görülen kedi hastalıkları nelerdir? İşte detaylar!

1.      Kedilerde Diyabet

Kedilerde sık ortaya çıkan hastalıkların başında diyabet gelir. Diyabetin sebebi vücudun yeteri kadar insülin üretememesidir. Vücut yeteri kadar insülin üretemediği için kan şekeri seviyesi yükselir ve diyabet meydana gelir. Diyabet tedavi edilmediğinde kedilerin vücudunda birçok olumsuz reaksiyon oluşur. Kedilerde diyabet hastalığının tedavi edilmesi için kedilerin günlük yaşamında bazı değişiklikler yapılır. Beslenmede de buna göre değişiklikler gerçekleştirilir. Bu değişiklikler ile diyabet reaksiyonları hafifletilir.

2. Kedilerde Kanser

Vücuttaki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyüyüp diğer hücrelere yayılmacı bir şekilde hareket etmesine kanser denir. Kedilerde kanser hastalığı ile insanlardaki kanser hastalığı benzerdir. Kedilerde de birçok farklı kanser türü oluşabilir. Kedilerde en sık gözlenen kanser türü lenfomadır. Kanser sebebi ile kedilerde kokulu nefes, halsizlik, şişlik, yumru, kusma, iştahsızlık, nefes darlığı ve cilt enfeksiyonu meydana gelir.

3. Kedilerde Kalp Kurdu

Sık görülen kedi hastalıkları arasında kalp kurdu da bulunur. Kalp kurdu, sivrisinek ısırığı ile kedilere bulaşan parazit kaynaklı bir hastalıktır. Kalp kurdu, bir canlının vücuduna girdikten sonra canlının kalbine gidene kadar çoğalır ve ilerler. Ancak kedilerde bu döngü tamamlanamaz. Bunun sebebi kedilerin bu parazit için bir konakçı olmamasıdır. Kalp kurdu kedilerin vücuduna girdiğinde kedilerin bağışıklık sistemi hemen tepki verir ve ciddi rahatsızlıklar yaşanır. Kedilerde kalp kurdu genellikle kalbe kadar ulaşamasa da kedilerin akciğerlerine büyük bir zarar verebilir. Kalp kurdu sebebiyle kedilerde halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, öksürük, nefes darlığı ve depresyon gözlemlenebilir. Bazı durumlarda ani ölümle sonuçlanması da mümkündür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  8 Maddede Küçük Boyutlu Kedi Cinsleri

4. Kedilerde Kuduz

Sık görülen kedi hastalıkları listesinde öne çıkar. Kuduz, memeli canlıların omuriliğini ve beynini etkileyen ölümcül bir hastalıktır. İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de görülen bu hastalığın ölümcül olmasının sebebi tedavisinin bulunmamasıdır. Kuduz hastalığı genellikle enfekte hayvanların ısırığı ile bulaşır. Enfekte hayvanların salyası da kuduzun bulaşmasına neden olabilir. Kedilerde kuduz hastalığı köpeklere göre daha çok görülür. Bu nedenle kedilerin kuduz aşısı ihmal edilmemelidir. Kuduz hastalığının belirtilerinin ortaya çıkması aylar alır. Belirtileri genellikle sinirlilik, zayıflık, dengesizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, felç ve ani ölümdür.

5. Kedilerde Saç Mantarı

Sık görülen kedi hastalıkları arasında saç mantarı da var. Saç mantarı yani bir diğer adıyla saçkıran hastalığı, kedilerin tüy, tırnak ve ciltlerini etkileyen bir hastalıktır. Mantar hastalığı vücuttaki bu keratinli yapıları etkiler. Bulaşıcı bir hastalık olan saç mantarı sebebiyle kedilerin vücudunda yuvarlak kellikler meydana gelir. Saç mantarı kedilerden insanlara da geçebilir. Bu sebeple bu hastalığa karşı dikkatli olunmalıdır.

6. Kedilerde Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları

Sık görülen kedi hastalıkları devam ediyor. Kedilerin üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan birçok etken vardır. Çoğunlukla virüsler sebebiyle meydana gelir. Genellikle kedilerin fazla olduğu barınaklarda ve birden fazla kedi olan evlerde görülme riski daha yüksektir. Öksürük, hapşırma ve yalama yolu ile kediler arasında yayılır. Enfeksiyon bulaşan kediler ömür boyu bu hastalığın taşıyıcısı olur. Balgam, ateş, iştahsızlık, burun akıntısı, ağız açarak nefes alma ve öksürme gibi belirtilere neden olabilir.

7. Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu

Kedilerde en sık görülen hastalıklardan biri olan idrar yolu enfeksiyonu, kedilerde görülen ve ölümcül risk taşıyan hastalıklardan biridir. Genellikle sürekli kuru mama yiyen, stresli ve obez kedilerde gözlemlenir. Kedilerin günlük yaşamında büyük değişiklikler yaşanması durumunda da ortaya çıkması söz konusudur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  En Sakin Kedi Cinsleri Hangileri?
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.