Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Yeni Doğan Kediler İçin Aşı Ne Zaman Yaptırılır?

Abone Ol 
Yeni Doğan Kediler İçin Aşı Ne Zaman Yaptırılır?
3910.00₺

3491.00₺

Royal Canin Sterilised 37 Kısırlaştırılmış Kedi Maması 15 kg

Ürünü İncele
3430.00₺

2040.55₺

N&D Düşük Tahıllı Somonlu Kısırlaştırılmış Kedi Maması 10 kg

Ürünü İncele
1141.80₺

713.78₺

Pro Plan Senior Somonlu Yaşlı Kedi Maması 3 kg

Ürünü İncele
621.50₺

512.89₺

Purina Gourmet Gold Kıyılmış Tavuklu Konserve 85 gr 24 Adet

Ürünü İncele

Yeni doğan kediler için aşı zamanı bilinmelidir. Aşıların kedilerin sağlığı için çok önemli olduğu herkes tarafından bilinir. Daha hassas bir vücuda sahip ve gelişim döneminde olan yavru kediler için de aşılar aynı öneme sahiptir. Aşılarla ilgili en çok merak edilen detaylardan biri yeni doğan kedilere aşının ne zaman yapılacağıdır.

Yeni doğan kediler, doğduklarında annelerinden aldıkları antikorlar sebebiyle hastalıklara karşı belli bir dirence sahiptir. Anne sütü ve bu antikorlar sayesinde ilk birkaç hafta için yeni doğan kedilerin bağışıklık sistemi güçlenir. Bu sürecin ardından 6-8 haftalık süreç içerisinde yeni doğan kedilerin aşılarının yaptırılması tavsiye edilir. Aşıların yapılması için bir aşı takvimi belirlenir.  Peki Yeni doğan kediler için aşı ne zaman olma?

Yeni doğan kedilerin aşılarının yapılmasına genellikle ilk önce kedi karma aşısı ile başlanır. Bu aşı ile yeni doğan kedilerin yaygın görülen bazı virüslere karşı korunması amaçlanır. Yapılması gerekli olan diğer aşıların yanı sıra veteriner hekimlerce yapılması tavsiye edilen başka aşılar da aşı takvimine eklenebilir. Kedi sahiplerinin yeni doğan kedilerin sağlığı için önerilen aşı takvimine uyması son derece önemlidir.

Yeni Doğan Kedilerin Gözleri Ne Zaman Açılır?

Yeni Doğan Kediler İçin Aşı

Yeni doğan kedilerin gözleri doğumdan sonraki 7 ila 10 gün içerisinde genellikle kapalı olur. Bu sürecin ardından gözlerin tamamen açılması 2 ila 3 hafta gibi bir sürede tamamlanır. Gözler ilk açıldığında gözlerde bulanıklık olabilir. Ancak bu durum zamanla geçer. Yeni doğan kedilerin görme yetileri de zamanla gelişir.

Bazı yeni doğan kedilerin gözlerinin belirtilen süreç içerisinde açılmadığı durumlar da vardır. Bunun sebebi enfeksiyonlar veya başka sorunlar olabilir. Bu nedenle yeni doğan kedilerin gözleri zamanında açılmazsa veteriner hekimlerden destek alınmasında fayda vardır. Kedilerin cinslerine göre görme yetilerinin gelişim sürecinde de farklılıklar meydana gelebilir. Bu sürecin takibinin iyi yapılması da son derece mühimdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kedi Kısırlaştırma Hakkında Önemli Bilgiler

Yeni Doğan Kediler İçin Aşı Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Yeni doğan kediler için aşı dönemi bilinmelidir. Doğumun sonrasında belli bir süre geçmesinin ardından yeni doğan kedilerin aşılarının yapılması gerekir. Bu aşıların yeni doğan kedilerin sağlığı için büyük bir önemi vardır. Bunun sebebi yeni doğan kedilerin bağışıklıklarının çeşitli hastalıklardan korunmak için yeteri kadar güçlü olmamasıdır. Aşılar ile yeni doğan kedilerin bağışıklık sistemleri güçlendirilir. Aşıların yapılması için belli bir takvime uyulması gerekir. Bu sayede aşıların etkinliğini arttırmak mümkün olur.

Veteriner hekimler tarafından her kedi için özel bir aşı takvimi hazırlanır. Bu süreçte genellikle ilk önce karma aşılar yapılır. Yeni doğan kedilerin 6-8 haftalık olduğu dönemlerde bu aşılar yapılır. Yaklaşık 3 haftanın ardından karma aşıların ikinci dozu yapılır. Yeni doğan kedinin özel durumuna göre karma aşının üçüncü dozu da yapılabilir. Bunun yanı sıra yeni doğan kedinin sağlık durumuna ve yaşam alanına göre aşı takvimine başka aşılar da eklenebilir. İlk aşı sürecinin ardından aşıların yılda bir kez yaptırılması önemlidir. Aşı takviminde belirleyici olan veteriner hekimlerin önerileridir.

Yeni Doğan Kediler Ne Zaman Dışarı Çıkarılabilir?

Yeni Doğan Kediler İçin Aşı

Yeni doğan kedilerin gerekli aşıları tamamlanmadan önce dışarı çıkarılmaması gerekir. Kediler ilk doğduklarında bağışıklık sistemleri, onları çeşitli hastalıklardan koruyacak kadar güçlü değildir. Bu nedenle bunun için uygun zaman beklenmelidir.

Yeni doğan kedilerin aşılarının tamamlanmasında yaşadıkları bölgedeki hastalık durumu da etkendir. Genellikle 12 ila 16 hafta içerisinde ilk aşı süreci tamamlanır. Bu aşılar ile yeni doğan kedilerin bağışıklık sistemi önemli ölçüde güçlendirilir. Aşıların tamamlanmasının ardından veteriner hekimlerden de fikir alınarak uygun bir zamanda yavru kediler kısa süreliğine dışarı çıkarılabilir.

Aşıların Yeni Doğan Kedinin Sağlığına Katkıları

Yeni doğan kediler için aşı ne zaman yapılır açıkladık. Peki aşıların katkıları nedir? Yeni doğan kedilere yapılan aşıların özel ve genel olmak üzere faydaları vardır. Yapılan aşılar ile kedilerin bağışıklık sistemi güçlendirilir. Çeşitli hastalıklara karşı direnç oluşturulur. Kedilerde yaygın görülen hastalıkların görülme riski düşürülür. Enfeksiyon ve iltihap sorunlarının önlenmesine yardımcı olur. Bu faydalar sayesinde kedilerin yaşam konforları etkilemeden daha sağlıklı bir yaşam sürmeleri mümkün olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kedilerin Göz Hastalıkları Nelerdir?

Aşılar ile kedilerin çeşitli hastalıkların taşıyıcısı olması önlenir. Bu sayede hastalıkların geniş çapta yayılmasının önüne geçilmiş olur. Bu açıdan bakıldığında aşıların toplum sağlığı için de faydalı olduğu görülür.

Yeni Doğan Kedi Aşılarının Maliyetleri

Yeni doğan kediler için aşı dönemi hakkında bilgi almak isteyenler yeni doğan kedi aşı fiyatları araştırması da yapar. Yeni doğan kedi aşılarının maliyetlerinde çeşitli faktörlere göre değişiklikler olmaktadır. Yapılacak aşının türü, aşının sayısı, veteriner kliniği ve kliniğin bulunduğu bölgeye göre farklı fiyatlar olabilir. Yeni doğan kedilerin ilk aşıları 6 ila 14 hafta içerisinde tamamlanır. Belirtilen detaylara göre aşılar için bir fiyatlandırma yapılır.

Yeni Doğan Kedilerin Tüy Bakımı

Kedi bakımında tüy bakımının önemli bir yeri bulunur. Yeni doğan kedilerin tüy bakımına dikkat edilerek daha sağlıklı ve parlak tüylere sahip olmaları sağlanır. Ayrıca tüy bakımı sırasında vücut kontrolü yapılmasıyla vücuttaki değişiklikler fark edilebilir.

Yeni doğan kedilerin göz, burun, ağız ve kulak çevrelerinin pamuklu bir bez ile yumuşakça temizlenmesi gerekir. Bu sayede vücudun bu bölgelerinde cilt sorunları ve diğer rahatsızlıkların görülmesi önlenebilir. Yeni doğan kediler için uygun ve yumuşak uçlu bir tarak kullanılarak tüyler taranmalıdır.

Tarama işlemi sırasında yeni doğan kedinin vücudu kontrol edilmelidir. Bu sayede deride pire veya kene gibi bir parazit olup olmadığı fark edilebilir. Yetişkin kediler gibi yeni doğan kedilerin de yıkanmasına gerek yoktur. Ancak yemek ve tuvalet ihtiyacı sonrasında kedilerin ilgili bölgeleri güzelce temizlenmelidir. Bu şekilde gerçekleştirilen düzenli tüy bakımı ile yeni doğan kedilerin dökülen tüyleri vücutlarından uzaklaştırılabilir. Kedilerin daha sağlıklı bir tüy yapısına sahip olması sağlanır.

Yeni Doğan Kedilerin Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yeni doğan kedilerin sağlığının korunmasında aşılar dışında etkili olan başka faktörler de vardır. Bu faktörler şu şekilde listelenebilir:

  • Yeni doğan kedilerin sağlığının korunması için en önemli faktörlerden biri beslenmedir. Doğru beslenme ile kedilerin vücutlarının ihtiyacı olan bileşenleri almaları sağlanmalıdır. Kediye, yavru kedi maması verilmelidir. Bunun yanı sıra yeni doğan kediler için anne sütü de çok önemlidir. Bunun için kediler sütten kesildikten sonra kediler için özel üretilen yavru kedi sütleri ile de beslenmeleri desteklenmelidir.
  • Yeni doğan kedilerin vücut sıcaklığı korunmalıdır. Soğuğa karşı hassas yapıları nedeniyle soğuğa maruz bırakılmamaları gerekir.
  • Yeni doğan kediler, yetişkin kediler gibi kendi bakımlarını gerçekleştiremezler. Bu nedenle yeni doğan kedilerin bakımları kedi sahipleri tarafından yapılmalıdır. Gerekli hijyen koşulları sağlanmalıdır.
  • Rutin sağlık kontrolleri ihmal edilmemelidir.
  • Parazitler, hem yavru hem de yetişkin kediler için çok zararlı olan organizmalardır. Bu nedenle yeni doğan kedilerin parazitlerden korunması önemlidir.
  • Kedilerin sosyalleştirilmesi ile onların zihinsel ve sosyal becerilerini geliştirilmelidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kediler Süt İçer Mi? Kediye Süt Verilir Mi?

Yeni Doğan Kedi Aşılarının Yan Etkisi Var Mıdır?

Yeni doğan kediler için aşı söz konusu olduğunda yan etki hususu da gündeme gelir. Bilinçli kedi sahipleri tarafından yeni doğan kedi aşılarının yan etkileri merak edilir. Yeni doğan kedi aşılarının genellikle herhangi bir yan etkisi olmaz. Ancak nadiren hafif veya ciddi ölçüde yan etkiler gözlenebilir. Hafif yan etkilere iştahsızlık, yüksek ateş, ishal, kusma ve halsizlik örnek olarak verilebilir. Daha ciddi yan etkilere ise nörolojik sorunlar, alerjik reaksiyonlar ve solunum yolu rahatsızlıkları örnektir. Aşı sonrasında bir yan etki fark edilirse ihmal edilmemelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.