Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Köpekler Neden Kuyruk Sallar?

27.05.2024
74
Abone Ol 
Köpekler Neden Kuyruk Sallar?

Köpekler neden kuyruk sallar? Köpekler ile insanların konuşma dili farklı olduğu için bu şekilde anlaşmak mümkün değildir. Ancak yine de iletişimi sağlamanın da konuşmak dışında çeşitli yolları vardır. Beden dili bu iletişimi sağlamada etkili unsurlardan biridir. Örneğin köpeklerin kuyruk sallaması da bir tür iletişim şeklidir. Peki köpekler neden kuyruk sallar? Kuyruk sallayarak ne ifade etmeye çalışırlar? İşte detaylar!

Köpekler Neden Kuyruk Sallar? Anlamı Nedir?

Köpekler Neden Kuyruk Sallar?

İnsanların en büyük yanılgılarından biri köpeklerin heyecanlı ve mutlu olduklarında kuyruk salladıkları yönündedir. Ancak köpeklerin kuyruk sallaması her zaman iyi bir anlam ifade etmemektedir. Köpeklerin kuyruk sallama hızına, kuyruğun konumuna ve şekline göre köpeklerin kuyruk sallaması farklı bir anlam ifade eder. Öyleyse köpekler neden kuyruk sallar? İşte yanıtları:

Kuyruğun Dikleşmesi

Köpeklerin kuyruklarının dikleşmesi bir durum karşısında kendilerinden emin olduklarını gösterir.  Başka bir köpek ile tanışmaları durumunda da kuyruklarını bu şekilde hareket ettirirler. Kuyruğun yarım bir şekilde kalmış durumda olması ve hareket etmesi, köpeklerin mutluluklarını ifade etmesinin bir yoludur. Kısa ve kıvırcık tüylü köpeklerde kuyruk hareketlerine göre bu tarz duyguların anlaşılması çok daha zor olur.

Kuyruğun Katılaşması

Köpekler bir tehlike sezdiklerinde kuyruklarında da buna göre bir değişiklik olur. Özellikle avcı köpeği gibi hassas olan köpeklerde bu tür değişiklik yaygın olarak gözlenir. Bir tehlike hisseden köpekler o noktaya odaklanır ve kuyrukları yere paralel bir konum alır ve kaskatı olduğu görülür.

Kuyruğun Bacak Arasına Sıkıştırılması

Köpeklerin kuyruğunu bacak arasına sıkıştırmasının anlamı birçok hayvansever tarafından da bilindiği üzere köpeklerin korktuğu zaman gerçekleştirdiği bir davranıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Köpeklerde Horlama Nedenleri

Kuyruğun Yeri İşaret Etmesi

İnsanlar gibi köpekler de endişe, korku ve stres gibi duygular yaşamaktadır. Bu duygulara sahip olan köpeklerin kuyrukları yeri işaret ederken kulakları da ne olduğunu anlamaya çalıştıkları için geriye yatık bir konum alır. Ne olduğunu anlamakta zorlandıklarında kuyruklarını salladıkları bilinir.

Kuyruğun Rahat Olması

Köpeklerin duygu durumları iyi olduğunda ve mutlu hissettiklerinde vücutları da gevşer. Buna göre kuyrukları da rahat bir şekil alır ve hafif bir şekilde sallanır.

Köpeklerde Kuyruğun Yönünün Anlamı Nedir?

Köpekler neden kuyruk sallar diyenler için diğer önemli hususlardan bahsedelim. Köpeklerde kuyruğun şekli ve durumu dışında kuyruğun yönü de bir anlam taşımaktadır. Bu konuda yapılan çeşitli araştırmalara göre köpeklerin kuyruğunun sola yönelmesi durumu daha negatif duyguları ifade ettiklerini gösterir.

Köpeklerin kuyruğu sağ tarafa yöneliyor ise daha pozitif duygular taşıdıkları anlamına gelir. Bu nedenle herhangi bir ortamda bir köpeğin kuyruğu sol tarafa yönelmiş bir vaziyette ise saldırgan ve agresif davranışlar sergileme olasılıklarının daha yüksek olduğu dikkate alınmalıdır.

Köpeklerin insanlarla iletişim sağlama yöntemleri kuyruk hareketleri ile sınırlı değildir. Kuyruk hareketleri dışında köpeklerin çıkardığı havlama ve sızlama gibi çeşitli sesler, yüz ifadeleri, vücutlarının duruş şekli, gözlerin ve kulakların konumu da iletişim de etkilidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.