Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Giant Schnauzer (Dev Schnauzer) Köpek Irkı Özellikleri, Bakımı ve Beslenme

Abone Ol 
Giant Schnauzer (Dev Schnauzer) Köpek Irkı Özellikleri, Bakımı ve Beslenme

Dev Schnauzer olarak da bilinen Giant Schnauzer, koruma, polis çalışması, takip, çeviklik, askeri çalışma, schutzhund ve rekabetçi itaat gibi çeşitli alanlarda yeteneklere sahip büyük bir safkandır. 1600’lü yıllarda Almanya’da, önce çiftçiler için, daha sonra şehirlerde bekçi köpeği olarak çalışan bir köpek olarak yetiştirildi. Zeki ve çalışkan bir köpektir ama aynı zamanda harika bir aile köpeğidir.

Giant Schnauzer Köpek Karakter Özellikleri

Dev Schnauzer sadık ve koruyucu bir köpektir, uyanık ve akıllıdır ve davetsiz misafirleri size bildirmek için havlayacaktır. Bu koruyucu içgüdü nedeniyle, sizi ve aileyi korumak ve savunmak için cesur şekilde hareket edecek. Ancak saldırganlık potansiyeli ve inatçı doğası nedeniyle yeni sahipler için en iyi köpek değildir.

Çoğu durumda bu cins sessiz bir köpektir, ancak çoğunun gizli bir oyuncu doğası da vardır, bazıları daha ciddi ve çekingen, bazıları ise daha dışa dönük ve tatlı olabilir. Bölgeseldir ve yabancılara karşı temkinlidir, hatta şüphelidir. İyi sosyalleşmemiş ve eğitilmemişse, bu şüphenin kırılmaya ve saldırganlığa yol açması daha olası olabilir. Kolayca sıkıldıkları ve yıkıcı davranışlara yol açabilecekleri için zihinsel ve fiziksel olarak uyarılmalarını sağlamak da önemlidir. Köpek eğitim ürünleri ve köpek oyuncakları ile eğitimleri desteklenmelidir.

Hassas bir köpek olduğu için uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmaz ve ayrılık kaygısı yaşayabilir. Ayrıca sahiplerine yakın olmayı tercih eder ve içinde bulunduğunuz ruh halini hissedecektir. Fazla ürkek ve fazla çekingen davranışları hissettiğinde, bu da onu daha dengesiz hale getirebilir. Yeterli ilgi, uygun eğitim ve sosyalleşme ile bu, iyi bir aile köpeği olabilir. Bazıları aşırı korumacı olabilir.

Dev Schnauzer’ların eğitilmesi orta derecede kolaydır, zekidirler ancak güçlü fikirlidirler, bu nedenle eğitimde çok zorlanmazsınız, fakat kademeli eğitim önemlidir. Sorumlu olduğunuzu bilmesi ve kurallar konusunda tutarlı olmanız için sağlam ve kendinden emin bir yaklaşıma sahip olmak gerekir. Bu hassas köpekle olumlu teknikler kullanın, sert yöntemleri takdir etmeyecek veya bunlara iyi yanıt vermeyecektir. Açıkça bunu yapmazsanız, kendi kararlarını verecek ve istediğini yapacaktır. Cinsin sıkılmak isteyeceğiniz bir köpek olmadığını ve bunun eğitim seanslarını da içerdiğini unutmayın. Aşırı tekrar etmekten kaçının ve her şeyi köpek için ilginç tutun. Köpek ödül mamaları ile eğitimi desteklemeyi ihmal etmeyin.

Dev Schnauzer için erken sosyalleşme çok önemlidir, aksi takdirde aşırı koruyucu, daha agresif ve bölgesel ve bazı durumlarda daha dengesiz ve ürkek olabilir. Sosyalleşme ile cins, kendinden emin, sakin, istikrarlı bir köpek olur. Bazıları diğer ırklardan daha fazla sosyalleşmeye ihtiyaç duyar ve sosyalleşme, birçok yeri, insanı, çocuğu, hayvanı ve diğer köpekleri kapsaması gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  8 Maddede Oyun Oynamayı Seven Köpek Cinsleri

Giant Schnauzer Köpek Tarihçesi

Dev Schnauzer tarihçesi bir Alman eyaleti olan Bavyera’ya ve 17. yüzyıla kadar uzanıyor. İlgili ırklar özel olarak bilinmemekle birlikte, gelişmeye katılanların Rottweiler, Standart Schnauzer, Danua, Doberman, Thüringen Çobanları, Alman Çobanları ve Bouvier des Flandres olduğu düşünülmektedir. Çiftlik köpeği olarak çalışmak, mülkü korumak, sığırları pazara sürmek ve diğer genel görevlere yardımcı olmak için yetiştirildi.

Üç tür Schnauzer vardır ve bu en büyüğüdür (diğerleri minyatür ve standarttır). 1900’lere gelindiğinde, çiftliklerde daha fazla iş yapan makinelerle Dev Schnauzer, bir çiftlik köpeği olmaktan, Bavyera’nın her yerinde stok bahçelerinde, fabrikalarda, bira fabrikalarında ve kasaplarda kullanılan bir kasaba bekçi köpeği haline geldi. Alman Pinscher Schnauzer Kulübü, Schnauzer’in Pinscher’dan farklı olmasını sağlamak için bir politika uygulamak zorunda kaldılar.

Askeri bir köpek olarak başarıyla kullanıldığında, birinci ve daha sonra ikinci dünya savaşlarına kadar sadece bu bölgede bilinen bir köpek olarak kaldı. Bu süre zarfında Alman şehirlerinde polis köpeği olarak da kullanıldı.

Giant Schnauzer Köpek Fiziksel Özellikleri

İri bir köpek ırkıdır. Dişiler ortalama 25-34 kg erkekler 27-48 kg ağırlığında olur. Boyutlar dişilerde 60-65 cm iken erkeklerde 65-70 cm’dir. Güçlü, kare şekilli bir gövdeye sahiptir ve uzun olduğu kadar iri bir görünüme de sahiptir. Tüyleri çift katlı, altta yumuşak, dışta sırım gibi, sert ve kabadır. Ortak renkler gri, beyaz ve siyahtır. Kuyruğu yüksektedir ve uzundur.

Dev Schnauzer, sırtının yarısı uzunluğunda bir kafaya sahiptir. Kulakları yüksektedir ve hala izin verilen bazı ülkelerde kırpılır, ancak başka yerlerde doğal bırakılır. Düz yanakları, açık kaşları ve sakalı, başının üstüyle aynı uzunlukta, büyük siyah bir burnu vardır. Dudaklar siyahtır ve derin, oval ve koyu olan orta büyüklükte gözlere sahiptir.

Giant Schnauzer Köpek Bakımı

Bu cins çok fazla tımara gereksinim duyar. Özellikle de bir gösteri köpeği ise sık olarak taranmalıdır. Gerektiğinde tüylerin kesilmesi veya bakımının yapılması için profesyonel bir kuaföre götürülmelidir. Çok fazla tüy dökmez ve alerjisi olan insanlar için iyi olabilecek ırklardan biri olarak kabul edilir. Tüy paltosu sadece gerçekten ihtiyacı olduğunda yıkanmalıdır. Karışıklıklardan kurtulmak ve döküntülere dikkat etmek için düzenli olarak fırçalayın. Tüylerdeki sert bölümlerin, göz ve kulak çevresindeki tüylerin düzenli olarak kesilmesi gerekebilir. Aynı zamanda dağınık bir yiyici ve içicidir ve sakalının günlük temizliğe ihtiyacı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Çok Tüy Döken Köpek Irkları Hangileri?

Ayrıca haftada en az iki ila üç kez dişlerini fırçalamalı, kulaklarını haftada bir enfeksiyon açısından kontrol etmeli ve silerek temizlemeli ve çok uzadığında tırnaklarını kırpmalıdır. Köpek tırnaklarının çok aşağıdan kesilmemesi ve ağrıya ve kanamaya neden olmaması için dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Köpek tırnak makası kullanarak bunu kolayca yapabilirsiniz.

Bu çok aktif bir köpektir, bu yüzden gerçekten büyük bir avluya veya etrafta koşacak bir miktar araziye sahip olması gerektiğinden apartman yaşamına en uygun köpeklerden değildir. Potansiyel sahipler kendileri aktif olmalıdır, böylece onu dışarı çıkarmak bir angarya olmaz. Herkes günün tadını onunla birlikte çıkarabilir. Günde en az birkaç kilometre tempolu yürüyüş yapmalıdır. Fiziksel aktivitenin yanı sıra zihinsel uyarıma da ihtiyacı vardır. Her ikisi de yeterince olmazsa çabuk sıkılır ve davranışlarıyla baş etmek çok zor olabilir. Ayrıca geceleri sakinleşmek için mücadele eder. Yüzme, yürüyüş, koşu gibi aktiviteleri düzenli olarak yapmalıdır.

Giant Schnauzer Köpeklerde Beslenme

Dev Schnauzer’in muhtemelen ihtiyaç duyacağı şey, her gün en az iki öğüne bölünmüş yaklaşık 3 ila 4 fincan kaliteli kuru köpek mamasıdır. Büyüklüğüne, yaşına, sağlığına, aktivite düzeyine ve metabolizma hızına bağlı olarak, ne kadar mama yiyeceği değişebilir. Besleyici kuru köpek mamalarını keşfetmek için TIKLAYINIZ!

Giant Schnauzer Köpeklerin Çocuklar ve Hayvanlar ile İletişimi

Dev Schnauzer cinsinin çocuklarla arası iyi ama sosyalleşme önemlidir ve onlarla birlikte büyüdüklerinde çok iyi anlaşabilirler. Yabancı çocuklar ziyarete geldiğinde dikkatli olunmalıdır, iyi bir sosyalleşme olmadan köpek, çocukları kaba bir oyun oynarken görebilir ve bunu bir tehlike olarak algılayabilir. Onları savunmak için atlayabilir. Birçok yetiştirici, evde 12 yaşından küçük çocukların olmaması gerektiğini önermektedir. Çocuklara köpeğe nasıl dokunulacağını ve onunla nasıl oynanacağını iyi bir şekilde öğrettiğinizden emin olun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Golden Cinsi Köpek Bakımı ve Özellikleri

Sosyalleşme, diğer köpeklerle ve diğer hayvanlarla nasıl geçineceği konusunda da çok önemlidir. Diğer köpeklerle iyi geçinmez ve özellikle aynı cinsiyetteki köpeklerde baskınlık sorunları olabilir ve saldırganlık sorunları ortaya çıkabilir. Bazıları kediler gibi diğer hayvanlarla geçinmeyi öğrenebilse de çoğu, av olarak gördüğü daha küçük hayvanlara karşı saldırgan olma eğilimindedir.

Giant Schnauzer Köpekleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bu cins köpekler hakkında merak edilen soru ve cevaplar:

Giant Schnauzer Köpek Irkının Yatkın Olduğu Rahatsızlıklar Var Mı?

10 ila 12 yıl arasında ömre sahiptir ve oldukça sağlıklı bir köpektir, ancak yatkın olabileceği bazı sorunlar vardır. Bunların bazıları oldukça ciddi sağlık sorunlarıdır. Göz problemleri, eklem displazisi, cilt problemleri, kanser, diyabet, hipotiroidizm, nöbet bozuklukları, kalp problemleri, karaciğer problemleri, şişkinlik ve kemik hastalıklarını içerir. Bu cinsin kansere yakalanma olasılığı diğer cinslere göre daha fazladır ve en çok ölüm nedeni budur.

Giant Schnauzer Köpekler Çok Havlar Mı?

Bu ırk köpekler ara sıra havlar ve havladığında da yüksek gürültü çıkarır.

Giant Schnauzer Köpekler Apartman Yaşamına Uygun Mu?

Apartman yaşamına tam olarak uygun olduğu söylenemez. Genelde geniş bir bahçeye gereksinim duyar. Bahçeli evler onun için idealdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.