Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Köpeklerde Lenfoma Nedir?

Abone Ol 
Köpeklerde Lenfoma Nedir?

Köpeklerde lenfoma, bir köpeğin lenfomatik sistemini olumsuz etkileyen ve organlarına zarar veren bir rahatsızlıktır. Genişlemiş lenf düğümlerine yol açan bir kanser türüdür. Lenfomanın birincil belirtisi lenf düğümlerinin şişmesidir. Fakat lenfomanın türüne göre belirtiler de farklılık gösterecektir.

Lenfomanın bilinen tek bir sebebi bulunmaz. Ancak elektromanyetik maruziyet, kanserojen maruziyeti ve genetik yatkınlık önemli rol oynar. Bernese dağ köpeği, rottweiler, Doberman, Alman kurdu gibi cinslerde daha sık görülmektedir. En etkili tedavi genellikle kemoterapidir.

Köpeklerde Lenfoma Hastalığı Nedir?

Köpeklerde Lenfoma

Lenfoma rahatsızlığı, lenfosit hücrelerinin kontrol dışı büyümesinin sebep olduğu lenfatik sistem kanseridir. En sık olarak kemik iliği, lenf düğümleri ve dalakta bulunur. Köpek dostlarımızda lenfomanın en yaygın biçimleri sindirim lenfoması, multisentrik lenfoma, ekstranodal lenfoma ve mediastinal lenfomadır.

Lenfoma akut olabilir ve vücutta başlangıçta etkilenen bölgede lokal olarak gelişebilir. Diğer organlara da hızlı bir şekilde yayılabilir. En çok hissedilen lenf bezleri kasık, koltuk altı, omuz önleri, çene ve diz arkasıdır.

Köpeklerde Lenfoma Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde lenfoma, çoğunlukla büyümüş lenf düğümü şeklinde ortaya çıkar. Fakat başka belirtileri de olabilmektedir. Evcil dostunuzda şişlik fark ederseniz, onu en kısa süre içinde veterinere götürmeniz çok önemli. Lenfomanın genel belirtileri şunları içerir:

 • Lenf düğümlerinde büyüme
 • Köpek maması yemek istememe
 • Kilo verme
 • İshal
 • Ateş
 • Cilt tahrişi

Köpeklerde Lenfoma Nedenleri Nelerdir?

Lenfomanın kesin nedenleri tam olarak bilinmese de hastalığın gelişimine katkı sağlayan bazı faktörler vardır. Bunlar:

 • Kimyasal maruziyet: Kanserojen bileşenlere maruz kalmak, köpeklerde lenfoma olasılığını artırmaktadır. Çeşitli çim bakımı ve pestisit malzemeleri ile lenfoma gelişimi arasında bir bağlantı bulunmaktadır.
 • Genetik: Genetik özelliklerin lenfomaya katkıda bulunduğu bilinmektedir. Bu hastalık bazı köpek cinslerinde diğerlerine oranla daha yaygın olarak görülmektedir.
 • Bakteriler ve virüsler: Bazı virüsler ve bakteriler, köpeklerde lenfomanın gelişimiyle ilişkilendirilmiştir.
 • Manyetik alana maruz kalma: Yüksek elektrik çıkışı olan alanlar ile X ışınlarına maruz kalma durumu da köpeklerin lenfoma hastalığına yakalanmalarına sebebiyet verebilir.
 • Yaş: Yaşlı köpek dostlarımızda lenfoma oluşma ihtimali daha yüksektir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Pak Köpek Özellikleri, Bakımı ve Mizacı

Köpeklerde Lenfoma Tedavisi Nasıldır?

Veteriner, köpeğinizi muayene edecektir. Veterineriniz şişmiş bir lenf nodu fark ederse, çeşitli tetkikler isteyecektir. Lenfomayı teşhis etmek için çoğunlukla tek başına biyopsi yeterli olmaktadır. Veterineriniz lenfomayı tespit ettikten sonra kanserin köpeğiniz üzerindeki etkisinin derecesini değerlendirmek ve kanserin evresini belirlemek amacıyla röntgen, ultrason, kan tahlili ve idrar tahlili yapacaktır.

Köpeklerde lenfoma tedavisi bazı ilaçlar ile gerçekleşmektedir. Özellikle kemoterapi, lenfomanın tedavisinde etkili bir yöntemdir. Veteriner ayrıca steorid, kemik iliği nakli ve radyasyon tedavisi önerebilmektedir.

Köpeklerde Lenfoma Nasıl Önlenir?

Köpeğinizde lenfoma gelişmesini önlemenin kesin bir yolu bulunmaz. Fakat riski minimuma düşürebilirsiniz. Köpeğinizi duman gibi kanserojen maddelerden uzak tutmanız önemlidir. Ayrıca, kansere yol açabilecek kimyasallar, tarım ve böcek ilaçları tüketmemesi için de tedbirli olmalısınız.

Köpeğinizin genel olarak sağlıklı bir yaşam tarzı benimsediğinden emin olmalısınız. Sağlıklı kiloyu koruması için kaliteli kuru köpek mamaları, yaş ve ödül mamalar ile onu beslemeli ve rutin olarak egzersiz yapmasını sağlamalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.