Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

20 Maddede En Popüler Orta Irk Köpekler

Abone Ol 
20 Maddede En Popüler Orta Irk Köpekler

Köpek sahiplenmeyi planlıyorsanız; orta ırk köpekler hakkında bilgi edinmek istiyor olabilirsiniz. En popüler 20 orta ırk köpek cinsi hakkında merak edilenler bu yazıda!

Köpekler dünyanın en sadık hayvanlarıdır. Eğer bir köpeğiniz varsa, asla yalnız değilsiniz demektir. Köpek sahiplenmeye karar verdiğiniz zaman dikkat etmeniz gereken birçok şey vardır. Öncelikle, köpek bakmanın bir bebek bakmaktan farkı yoktur. Alacağınız sorumluluğun ne kadar fazla olduğunun farkında olmanız gerekmektedir.

İkinci olarak, köpek sahiplenmeyi bir heves uğruna mı istiyorsunuz, yoksa gerçekten onunla hayatınızı birleştirmeye hazır mısınız? Bu konuda kendinize net olmanız gerekmektedir. Son olarak da, eviniz köpek bakmaya uygun mu? Köpeğinize ayıracağınız alan, köpeğinizin boyutu için yeterli gelecek mi? Bu soruların cevabı da oldukça önemlidir. Köpekler, küçük, orta ve büyük ırk olmak üzere 3’e ayrılır. Bu yazımızda sizler için orta ırk köpekler ve özelliklerini anlattık.

1. Bull Terrier Köpek Irkı

Orta ırk köpekler arasında bir hayli popüler olan Bull Terrierler, oldukça oyuncu köpeklerdir. Görüntüleri sizi korkutmasın. Görüntülerinin korkunçluğunun aksine pamuk gibi bir kalpleri vardır.  Ağırlıkları 20-30 kilogram arasındadır. Kaliteli köpek mamaları ile beslenmeleri, onların sağlığını destekler.

2. Sibirya Kurdu Köpek Irkı

İnsanlarla ve hayvanlarla arası oldukça iyi olan bu köpekler ev yaşamına kolaylıkla uyum sağlayacaktır.  Ağırlıkları 15-30 kilogram arasında değişiklik gösteren Sibirya Kurtları için çok sıcak ortamlar uygun değildir. Eğer bahçe gibi uygun bir yeriniz varsa ona geniş bir köpek kulübesi ile harika bir yaşam alanı sunabilirsiniz.

3. İngiliz Setter Köpek Irkı

Orta ırk köpekler arasında yer alan İngiliz Setter köpekleri oldukça neşeli hayvanlardır. Çevresindeki hayvanlara ve tüm insanlara nazik davranışları ile bilinirler. Ancak bu köpeklerin de egzersiz ihtiyaçları fazladır. Sahiplenmeden önce, egzersiz ihtiyacını göz önünde bulundurmalısınız. Köpek oyuncakları ile egzersiz gereksinimlerini sağlarken aynı zamanda eğlenmelerine destek olabilirsiniz. Ağırları 20-35 kilogram olan İngiliz Setterler de oldukça popüler orta ırk köpeklerdendir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Akbaş Çoban Köpeği Genel Özellikleri ve Karakter Yapısı

4. Çin Shar-Pei Köpek Irkı

Çok iyi bir bekçi köpeği olmasıyla bilinen Çin Shar-Pei köpekleri, ailesine de son derece bağlıdır. Oldukça kırışık bir yapısı olan bu köpeklerin ağırlığı 20-30 kilogram arasındadır. Genel olarak çevresindeki hayvanlarla ve insanlarla arası iyidir. Ancak şüpheci yapısından dolayı, her zaman tetikte olduğunu anlayabilirsiniz. Konserve köpek maması ve kuru mamalar ile beslenmesi, sağlıklı kalmalarını sağlar.

5. Chow Chow Köpek Irkı

Ağırlıkları 20-30 kilogram olan Chow Chow köpekleri de orta ırk köpekler listesine girer. Her ne kadar güçlü bir kemik yapıları olsa da, fazla egzersiz ihtiyacı duymazlar. Bu nedenle evde de kolaylıkla bakılabilirler. Tüylerinin sağlıklı kalması adına kaliteli bir köpek tarağı ile düzenli tüy bakımı yapılmalıdır.

6. Chesapeake Körfezi Av Köpeği Irkı

Ağırlıkları 25-35 kilogram olan Chesapeake Körfezi av köpeklerinin en bilinen özelliği çocuklarla aralarının bir hayli iyi olmasıdır. Bu özellikleri ile ev yaşamına uyumludurlar. Sağlıklı kuru köpek maması ve yaş mama ile beslenmeleri çok önemlidir.

7. Curly Coated Retriever Köpek Irkı

Tüylerinin kıvırcıklığıyla oldukça sevimli olan bu köpekler, sevimli oldukları kadar da zekidir. Komutları öğrenmekte bir hayli başarılıdırlar. Aile yaşamına da kolayca adapte olabilirler. Ağırlıkları ortalama 25-45 kilogram olan Curly Coated Retriever köpekler de orta ırk köpekler sınıfına girer. Tüy sağlığının korunması için iyi bir köpek şampuanı ile düzenli bakım şarttır.

8. Dalmaçyalı Köpek Irkı

Çocukluğumuzdan bu yana oldukça popüler olan Dalmaçyalı köpeklerin en spesifik özellikleri hepimizin bildiği gibi benekleridir. Atletik vücutları ile son derece iyi bekçilik yaparlar. Ağırlıkları 20-30 kilogram olan bu köpekler için orta ırk köpekler arasında en bilineni diyebiliriz. Besleyici yaş köpek mamaları ve kuru mamalar ile sağlığı en iyi şekilde desteklenir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Alabay (Alabai) Köpek Irkı Karakter Özellikleri,İletişimi ve Kökeni

9. Doberman Pinscher Köpek Irkı

Yabancılara karşı tetikte ve soğuk davranan bu köpekler, sahiplerine de tam tersine şımarık bir çocuk gibi davranırlar. Güçlü kas yapıları, atletik vücutları ile egzersiz ihtiyaçları oldukça fazladır. Aynı zamanda son derece sadık olan Doberman Pinscher köpeklerin ortalama ağırlıkları 25-45 kilogram kadardır. Bu ırkın eğitimi çok önemlidir. Köpek eğitim ürünleri ile eğitim süreçleri daha eğlenceli ve verimli hale dönüşebilir.

10. İskoç Çoban Köpeği Irkı

Eğitilmesi oldukça kolay olan İskoç Çoban köpeklerinin en bilinen özelliği memnun olma konusundaki hassasiyetleridir. Bu orta ırk köpekler çevresinden sıklıkla memnun edilmeyi bekler. Memnun edildikleri sürece dediğiniz her şeyi yaparlar. Bir hayli sadık olan İskoç Çoban köpeklerinin nezaketli davranışlarını da görmemek mümkün değildir.

11. Flat Coated Retriever Köpek Irkı

Ağırlığı 25-30 kilogram olan Flat Coated Retriever köpeklerinin en bilinen özelliği tüylerinin göz alıcı bir şekilde parlak olmasıdır.  Aynı zamanda ailesine oldukça sadık olan bu köpekler, ev yaşamına uygun olan orta ırk köpekler sınıfına girer.

12. Alman Kurdu Köpeği Irkı

Alman Kurdu köpekler oldukça koruyucu olmalarıyla bilinirler. İyi eğitim verildiyse evcilleşebilirler. Enerjileri bir hayli fazla olan bu köpeklerin ağırlıkları 20-40 kilogram arasındadır. Besleyici köpek ödül maması, kuru mama ve yaş mama gibi yiyecekler onlar için idealdir.

13. Alman Pointer Köpek Irkı

Avcı köpeği olarak bilinen Alman Pointerler aynı zamanda oldukça zeki köpeklerdir. Genel anlamda duyarlı ve uyumu olan bu köpeklerin egzersiz ihtiyacı karşılanmazsa sağlığı için iyi olmayacaktır. Çünkü enerjileri bir hayli fazladır. Alman Pointer köpeklerinin ağırlığı için ortalama olarak 20-30 kilogram diyebiliriz.

14. Giant Schnauzer Köpek Irkı

Bir hayli hızlı olan öğrenme yetenekleri ile bilinen Giant Schnauzer köpeklerinin üç boyu vardır. Bunlar; standart, minyatür ve süper boyutlardır. Minyatür ve standart olanlar evde bakmaya uygundur. Son derece enerjik olan bu köpeklerin ağırlığı, 25-40 kilogram arasında değişiklik göstermektedir. Açık köpek maması, kuru ve yaş mamalar arasından en kaliteli olanları ile beslenmeleri önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  7 Maddede Rus Köpek Cinsleri

15. İngiliz Foxhound Köpek Irkı

Orta ırk köpekler arasında bulunan İngiliz Foxhound köpekleri av köpeği olarak bilinirler. Bu nedenle de oldukça iyi koşarlar. Eğer bir İngiliz Foxhound sahiplenmek istiyorsanız, ona egzersiz yapabileceği büyük bir alan sağlamanız gerekmektedir. Egzersizini ihmal etmediğiniz sürece ev yaşamına uyum sağlayabilen bu köpeklerin ağırlığı ortalama olarak 30-35 kilogram arasındadır. Evde ona mutlu ve huzurlu bir alan sağlamak için iyi bir köpek yatağı tercih edebilirsiniz.

16. Golden Retriever Köpek Irkı

Eğer bir köpek sahipleneyim, hem çocuklarla arası çok iyi olsun hem de yardımsever olsun diyorsanız Golden Retreiverlar tam istediğiniz gibi bir orta ırk köpeklerdir. Sizinle hemen uyum sağlayabilecek bu tatlı köpekler, oyuncu yapıları ile de evinizin maskotu olacaklardır. Evde bakımı bir hayli kolay olan Golden Retreiver ırkı köpeklerin ağırlığı 25-35 kilogram arasında değişmektedir.

17. Poodle Köpek Irkı

Kaniş olarak da bildiğimiz Poodle köpekleri orta ırkın popüler köpeklerindendir. Oldukça dost canlısı olan bu köpeklerin bitmek tükenmek bilmeyen bir enerjileri vardır. Bu nedenle de egzersizlerini aksatmamanız gerekmektedir. Ağırlıkları 25-30 kilogram arasında değişen Poodleların eğitimi de son derece kolaydır.

18. American Staffordshire Terrier Köpek Irkı

Geçmişte çiftlik işleri için yetiştirilen bu köpekler fare ve böcek yakalama konusunda çok iyidir. Bu özellikleri onların oldukça atik ve sağduyuları güçlü olmalarını sağlamıştır. Güçlü kas yapıları ile egzersiz ihtiyacı fazla olan American Staffordshire Terrier köpeklerinin ağırlıkları 20-30 kilogram arasındadır.

19. İrlanda- Irısh Setter Köpek Irkı

Orta ırk köpekler arasında bulunan ve av köpeği olarak bilinen İrlanda Irısh Setter köpeklerinin en belirgin özelliği kızıl tüyleridir. Oldukça iyi sporcu olan bu köpeklerin ağırlığı 25-30 kilogram arasındadır.

20. Labrador Köpek Irkı

Golden ırkı köpeklerle oldukça benzerlik gösteren Labradorlar, çocuklarla arası iyi olan ve oyun oynamayı çok seven köpeklerdir. Nazik oluşları ve zekâları ile ön plana çıkan bu köpeklerin ağırlıkları 25-35 kilogram arasında değişebilir. Egzersizi çok severler ancak ev yaşamına da oldukça uyum sağlarlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.